04 Şubat 2023 Cumartesi
1

‘Kuru Otlar Üstüne’ filminden ilk görüntü geldi

Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” ve “Kış Uykusu” filmleriyle ödül kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, son filmi “Ahlat Ağacı”ndan beş yıl aradan sonra ‘Kuru Otlar Üstüne’ ile beyaz perdeye geri dönmeye hazırlanıyor. Ceylan’ın 3-4 saat uzunluğunda olacak ve ilk gösterimini Cannes’da yapacak olan filminden ilk görüntü yayınlandı. Filmin oyuncu kadrosunda Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici yer alıyor. Kuru Otlar Üstüne’ küçük bir köyde İstanbul’a atanmayı bekleyen ancak iki öğrencisi tarafından tacizle suçlanınca hayatı altüst olan bir öğretmenin hikayesini anlatıyor.
2

Netflix, ‘Sıcak Kafa’nın ikinci sezonunu yapmayacak

Dijital yayın platformu Netflix’in sekiz bölümden oluşan distopik yerli dizisi ‘Sıcak Kafa’nın ikinci sezonu iptal edildi. Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan ve iletişim yoluyla zihinden zihne bulaşarak yayılan bir delilik salgınını konu alan dizinin ilk sezonu 2 Aralık’ta yayımlanmıştı. Kararı dizide Anton karakterini canlandıran Şevket Çoruh duyurdu. Netflix’ten ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.
3

Açlık grevi sonuç verdi! İranlı yönetmen Cafer Penahi hapisten çıktı

İranlı 62 yaşındaki yönetmen Cafer Penahi, tutuklu bulunduğu Evin Hapishanesi’nde girdiği açlık grevi sonrası kefaletle serbest bırakıldı.  Penahi, 1 Şubat’ta yetkililer tarafından yeniden yargılanma talebinin reddedilmesinin ardından açlık grevine başlamıştı.
4

‘Güzel Günler’de kahkaha tufanı

Show TV’nin yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği dizisi ‘Güzel Günler’in yeni bölümünden ikinci tanıtım yayınlandı. Dizinin 13. bölümü pazar akşamı yayınlanacak.
5

Gillian Anderson, bütün kadınların cinsel fantezilerini duymak istiyor

‘Gizli Dosyalar’ (X Files), ‘The Crown’ ve ‘Sex Education’ gibi yapımlarda rol alan oyuncu Gillian Anderson, hazırladığı bir kitap için dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan anonim olarak kendisine cinsel fantezilerini göndermelerini istedi. Kadınlar ve seks üzerine büyük bir araştırmaya başladığını belirten Anderson, “En kişisel tutkularınızı öğrenmek istiyorum” dedi.
6

Beyonce turneden 300 milyon dolar kazanacak

Renaissance albümünün dünya turnesinü duyuran ABD’li şarkıcı Beyonce’nin, kazanacağı para belli oldu. Beyonce’nin, 40 konserlik turneden 300 milyon dolar (5.65 milyar TL) gelir elde edeceği öğrenildi. Bilet fiyatlarının 3 bin dolara (57 bin TL) kadar çıktığı belirtildi.
7

64 yaşındaki Madonna’nın son hali

Amerikalı ünlü şarkıcı Madonna dün Instagram hesabından bir dizi fotoğrafını ve görüntüsünü paylaştı. Kısa süre önce yeni bir dünya turnesine çıkacağını açıklayan Madonna, Grammy ödül törenine hazırlanıyor.
8

Euphoria oyuncusu 28 dolarlık bluz çalarken yakalandı

Erotik içeriğiyle dikkat çeken gençlik dizisi Euphoria’nın oyuncularından, aynı zamanda OnlyFans modeli de olan 25 yaşındaki oyuncu Chloe Cherry, Pennsylvania eyaletinin Lancester kentindeki bir dükkandan 28 dolar değerinde bir bluz çalmakla suçlanıyor. Oyuncu hakkında dava açıldı.
9

Yapay zeka yardımıyla hiç bitmeyen bir Seinfeld dizisi yaptılar

Amerikan sitcom klasiklerinden Seinfeld’in yapay zeka yardımıyla “sonsuza kadar sürebilecek” spinoff’u yapıldı. 1990’lara damga vuran ve “hiçbir şey hakkındaki dizi” diye bilinen yapımın yapay zeka versiyonu Nothing, Forever (Hiçbir Şey, Sonsuza Kadar) adıyla Twitch’te yayımlanıyor. Proje, Twitch’teki aralıksız yayınına 14 Aralık’ta başlamış olsa da yeni yeni sesini duyurdu. Nothing, Forever bilinen anlamıyla “dizi” olmasa da yayında ünlü sitcomdaki Elaine, Jerry, George ve Kramer karakterlerinin parodileri yer alıyor. Animasyon karakterler, Seinfeld’deki şakalarla geliştirilen yapay zekanın ortaya çıkardığı diyalogları kullanıyor ve yayına gülme efekti eşlik ediyor.
10

5 bin yıl önceden kalma meyhane bulundu

Irak‘ın el Hiba bölgesinde yer alan Lagash antik kentinde çalışan araştırmacılar, M.Ö. 2.700 civarında inşa edildiği tahmin edilen toprağın birkaç santim altına gömülü bir antik meyhane keşfettiler. Arkeologlar, balık kalıntılarının bulunması nedeniyle yemek için kullanıldığına inandıkları bir açık mutfak da keşfettiler. Antik meyhanenin içinde bir fırının yanı sıra yiyecekleri serin tutmak için tasarlanmış, “modern zaman buzdolabı” olarak tanımlanabilecek, nemden etkilenmeyen bir yapı bulundu. Pensilvanya Üniversitesi’nden Arkeolog Reed Goodman, “Sanırım kendini gösteren ilk özellik bu çok büyük fırındı ve gerçekten çok güzel. Çeşitli yanma olayları ve kül birikintileri toprakta bir tür gökkuşağı rengi bırakmış ve iç kısım bu büyük tuğlalarla çerçevelenmiş” dedi. Goodman, keşfedilen meyhanenin “insanların oturup bira içebilecekleri ve balık yiyebilecekleri halka açık bir toplanma yeri” gibi göründüğünü ve “kralların tiranlığı” dışında bir hayat yaşadıklarını gösterdiğini açıkladı.