04 Şubat 2023 Cumartesi
1

Ankara’da kar hayatı durduracak kadar

Gündüz aralıklarla yağan kar, akşam saatlerinden itibaren etkisini yoğun bir şekilde artırarak kısa sürede kenti etkisi altına aldı. Başkent’te, cadde ve sokaklar ile parklar beyaza büründü. Kar yağışını fırsat bilen vatandaşlar karda yürümenin keyfini çıkardı. Çocuklar ise poşetlerle kayarak ve kar topu oynayarak eğlendi. Kar yağışının etkisini artırmasıyla zaman zaman trafik akışı yavaşladı, bazı araç sürücüleri seyir halindeki araçlarını uygun yerlere park ederek toplu taşıma araçlarına yöneldi. Yolda kalan bazı araçların ise yardımına çekiciler yetişti. Ana arterler ve ara sokaklarda tuzlama ve kar küreme çalışmaları ise devam ediyor.
2

THY’den İstanbul için uyarı: Biletlerinizi kontrol edin!

Türkiye’de soğuk hava etkisini sürdürüyor.  Özellikle yarın için İstanbul’da kar bekleniyor. Türk Hava Yolları (THY), 5 Şubat pazar günü beklenen hava muhalefeti nedeniyle yolcularına seferlerini kontrol etmeleri uyarısında bulundu. THY’nin açıklamasında İstanbul Havalimanı kalkış ve varışlı uçuşların iptal edilebileceği bilgisi yer aldı.
3

Güneydoğu Anadolu’ya kuvvetli kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerinden sonra bölgenin batısından itibaren beklenen yağışların, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Batman çevreleri ile Diyarbakır’ın güneyinde kuvvetli (5-20 santimetre), Şırnak ve Hakkari çevrelerinde ise yer yer yoğun (20 santimetre üzeri) kar şeklinde olması bekleniyor. Hatay ve Kilis’in yükseklerinde ise kuvvetli karla karışık yağmur ve kar öngörülüyor.
4

Tarihi soğuk ABD ve Kanada’da 100 milyon kişiyi etkiliyor

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan dondurucu hava Kanada’nın Manitoba eyaletinden ABD’nin Manie eyaletine kadar olan kuşakta yaşayan 100 milyon kişiyi güç durumda bıraktı. Pazartesi gününden bu yana ABD’de kötü hava yüzünden 11 kişi hayatını kaybetti. Amerikan Ulusal Hava Durumu Hizmetleri, 10 dakika içinde soğuk ısırmasına yol açabilecek dondurucu rüzgarlar konusunda uyarıda bulundu. ABD’nin 10 kadar eyaletinde en düşük sıcaklık rekorları kırılırken, en az 83 milyon kişinin -17 dereceye düşebilecek sıcaklıklarla karşılaşması bekleniyor. Kanada’nın bazı kesimlerinde ise termometrelerin -38 ila -50 dereceye kadar düşmesi öngörülüyor. Teksas, Arkansas ve Mississippi eyaletlerinde 309 binden fazla kişiye elektrik verilemiyor.
5

Dağda mahsur kalan 60 öğrencinin imdadına greyder yetişti

Kütahya’nın Gediz ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Murat Dağı Kayak Merkezi’nden dönen 60 üniversite öğrencisinin bulunduğu 4 minibüs, yoğun kar yağışı nedeniyle kara saplandı. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Gediz İşletme Şefliği ekipleri, greyderle karla kaplı yolların açılması için çalışma başlattı. Dağa ulaşan ekipler, mahsur kalan 60 öğrenciyi kurtardı.
6

30 yaşındaki Bobi en yaşlı köpek rekorunu kırdı

Gelmiş geçmiş en yaşlı köpek rekoru Portekiz’de yaşayan ve Rafeiro do Alentejo ırkından gelen 30 yaşındaki Bobi tarafından kırıldı. Guinness Dünya Rekor Kitabı’na giren Boby, dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı köpeği ilan edildi.  1 Şubat itibarıyla dünyada 30 yıl ve 266 gün geçiren Bobi’den önceki rekor ABD’de bulunan 23 yaşındaki Chihuahua cinsi Spike’a aitti. Rafeiro do Alentejo ırkının ortalama yaşam süresi 12 ila 14 yıl arasında.
7

ODTÜ Bilim-2 Gemisi’nin ilk bulgularına göre Karadeniz olması gerekenden sıcak

Bilim-2 Gemisi ile aralık ayı boyunca Karadeniz’de incelemelerde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden bilim insanlarının ilk bulguları, deniz suyunun olması gerekenden sıcak olduğunu ortaya koydu. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel liderliğinde iklim değişikliğinin Karadeniz’deki etkilerini gözlemlemek amacıyla hayata geçirilen “Karadeniz’de Dirençli Ekosistemlerde Mavi Büyüme Gelişimi için Araştırma ve İnovasyon (BRIDGE-BS: Advancing Black Sea Research and Innovation to Co-Develop Blue Growth within Resilient Ecosystems)” başlıklı çok uluslu projenin ilk deniz seferi, 2022 yılının Aralık ayında gerçekleştirildi.
8

Balıkesir’e “hidrojen vadisi” geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin ilk hidrojen vadisi projesini Balıkesir’de hayata geçireceklerini belirterek, “Bu projeyle yenilenebilir enerji kurulu gücünde lider olan Güney Marmara bölgesinde hidrojen ekonomisini farklı bir boyutta yeşertmiş olacağız” dedi.