2024’te çalışanlara tek zam ihtimali yüksek

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer'e göre 2024’te şirketlerin yüzde 59’u yıl içinde bir kez, yüzde 33’ü iki kez, yüzde 8’i ise üç kez veya daha fazla ücret artışı yapmayı planlıyor.

Ekonomi 29 Kasım 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Şirketlerin birden fazla zam yapmayı planlayanları bunun için temmuz ayını düşünüyor.

Yüksek enflasyon altında yılda birden fazla kez ücretlere zam alma dönemi sona erdi anlaşılan.

PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği), yeni yıl yaklaşırken iş dünyasının sıcak gündemi olan ücret artış ve yan haklar trendlerinin konuşulduğu özel bir webinar düzenledi. Ücret artışlarının ve yan haklardaki trendlerin çalışma hayatına, çalışana ve işverene etkisinin incelendiği webinarda çarpıcı veriler üzerinde duruldu.

Moderatörlüğünü 100sClub Kurucu Ortağı Burcu Erol’un üstlendiği ‘Ücret Artışları ve Yan Haklardaki Trendler’ başlıklı webinara konuşmacı olarak insan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer’in Türkiye ve Doğu Akdeniz CEO’su Dinçer Güleyin ile Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak katıldı.

Son başvuru 31 Ağustos'ta: Donanımlı insan kaynağı sıkıntısına çözüm için yola çıktılarSon başvuru 31 Ağustos’ta: Donanımlı insan kaynağı sıkıntısına çözüm için yola çıktılar

Webinarda Dinçer Güleyin Mercer araştırmalarından hareketle ücret artış ve yan hak trendlerini geçmiş yıllar ile kıyaslayarak gelecek yıl beklentileri açısından değerlendirdi. Güleyin, konuşmasında şunları söyledi:

– Şirketlerin 2022’de yüzde 63’ü, 2023’te ise yüzde 67’si yılda iki kere çalışan ücretlerine zam yaptı. Yıl içinde üç veya daha çok kez zam yapanların oranı 2022’de yüzde 34, 2023’te ise yüzde 26 idi.

– 2024’te ise şirketlerin yüzde 59’unun yıl içinde bir kez, yüzde 33’ünün iki kez, yüzde 8’inin ise üç kez veya daha fazla ücret artışı yapmayı planladığını görüyoruz. Elbette bu oranlar bugünden bakılınca görülen değerler.

Şirketlerin çoğu zammı yılbaşında yapacak

– Şirketlerin yüzde 79’u 2024’ün ocak ayında zam yapmayı planlıyor. Bu, 2023 ile aynı oranda. Önümüze çıkan değişik bir veri, 2023’te ikinci veya üçüncü zam için yüzde 78 oranında şirket temmuz ayını değerlendirirken, bu oran 2024’te yüzde 32’ye düşmüş durumda.”

Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak ise konuşmasında yemek kartlarının sadece yemek için kullanılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Yemek kartı uyarısı

“SGK, yemek kartları ile yemek harici alışveriş yapıldığı tespit edilirse işletmelere fark matrahları çıkaracak. Bunu tüm iş dünyasına duyurmuş olalım. Yeni dönemde yemek kartlarıyla marketlerde gıda alışverişinin mümkün kılınması için bir çalışma yapılıyor. İnsanların marketten yiyecek alabilmesi mümkün ama yemek harici kalemlerde alışveriş yapılamayacağı bir düzenleme bekleniyor.

Devletin gelir kaybının azaltılması açısından da faydası olacak bir uygulama olacak bu. İlgili sektöre de marketlerde yemek kartlarıyla alışverişin önünün açılması fayda sağlayacaktır.”

Yemek kartları markette kullanılabilecek mi?Yemek kartları markette kullanılabilecek mi?

 

 

 

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.

İlgili Haberler