Samandağlı kadınlara umut olacak ‘gastronomi köyü’ kuruluyor

Oxfam Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ve MeyIDiageo 6 Şubat deprem felaketinde ağır hasar gören Hatay’ın Samandağ ilçesini kadınların liderliğinde bir turizm destinasyonu haline getirmek üzere çalışmalara başladı.

Ekonomi 10 Temmuz 2024
Samandağ ilçesinde yaklaşık 20 dönüm alanda kurulan gastronomi köyünde eğitim, konaklama, restoran gibi bölümler için elverişli yapılarla, bahçecilik için uygun alanlar bulunuyor. 

6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremler ülkemizi derinden yaraladı. Oxfam KEDV ve MeyIDiageo bu felaketin ertesinde bir araya gelerek Hatay’ın Samandağ ilçesini kadınların liderliğinde bir turizm destinasyonu haline getirmek ve bölgede sürdürülebilir bir gelecek kurmak hedefiyle Samandağ Kadın Kooperatifi ve Samandağ Belediyesi’yle iş birliği yapmaya karar verdi ve Samandağ Gastronomi Köyü projesini başlattı.
Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaklaşık 20 dönüm alanda içide eğitim, konaklama, restoran gibi bölümler için elverişli yapılara, bahçecilik için uygun alana sahip Samandağ Gastronomi Köyü paydaşlarının ev sahipliğinde 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul IWSA’da tanıtıldı.

Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’ın yanı sıra sektör profesyonelleri ile sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar ve Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar Samandağ Gastronomi Köyü’ndeki önceliklerinin bölge kadınlarının Yaşam Boyu Öğrenim Programı kapsamında eğitilmesi ve istihdama kazandırılması olduğunu söyledi. Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay da gastronomi köyünde eğitim alacak kadınların ilçenin yeniden eski günlerine dönmesinde önemli rol oynayacağına inandığını vurguladı.

Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar, Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaca ve MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar düzenlenen basın toplantısında projeyle ilgili bilgi verdiler.

Hedef kadın girişimcilerin sayısını artırmak

Projede bölge kadınlarının iş ve ağırlama becerilerine yönelik eğitimlerin verilmesi, kadın emeğinin desteklemesi, agro-turizm ve gastro-turizmde kadın girişimcilerin sayısının artması hedefleniyor. İlave olarak yörenin geleneksel gastronomi kültürünün ve lezzetlerinin kayda geçirilip kalıcı hale getirilmesi ve bundan sonraki kuşaklara aktarılması için gerekli adımların atılması da planlanıyor.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MeyIDiageo Genel Müdürü Bahar Uçanlar gastronomi ve turizmin ekosistemlerinin en önemli bileşenleri olduğuna dikkat çekerek projenin birden fazla alanda ve uzun vadeli fayda sağlayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Samandağ Gastronomi Köyü’nün Diageo Global’in faaliyet gösterdiği her ülkede konaklama sektöründe ı̇ş arayan ancak yaşamları boyunca eğı̇tı̇m ve ı̇stı̇hdam konularında engellerle karşılaşmış kı̇şı̇ler için iş ve konaklama becerı̇lerı̇ sağlamaya yönelik programı “Learning For Life”ın (Yaşam Boyu Öğrenim) Türkiye’de de hayata geçmesi için uygun bir platform sağladığını belirten Uçanlar şunları söyledi:
“Depremlerden sonraki dönemde liderlik ekibimizle birlikte bölgedeki kadınların yeniden sosyal hayata kazandırılması ve üreten bireyler haline gelmesi için daha fazla ne yapabiliriz diye çok düşündük. Oxfam KEDV’in Samandağ Kadın Kooperatifi tarafından yapımına başlanmış ancak hasar görmüş olan bir gastronomi köyüyle ilgilendiğini öğrendik. Köyün Diageo Global’in iş ve konaklama becerileri sağlamaya yönelik programı “Yaşam Boyu Öğrenim’in Türkiye’de de hayata geçmesi için uygun bir platform sağladığını gördük. Oxfam KEDV ile köyü yeniden ayağa kaldıracak bir projede birlikte yol almaya karar verdik. Oxfam KEDV bölgeyi ve bölge insanını yakından tanıyor; tecrübeleriyle programı bölgeye uyarladı. Şu anda hızla inşaat sürecinin tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz, ancak önce aşırı yağmurlar, ardından aşırı sıcaklar çalışmaları biraz aksattı. Ama bölgede hayatın bir an önce başlamasını çok arzuladık. Hem fiziki hem de moral olarak kadınlara fayda sağlayacağına inandığımız için amaca yönelik uygun mekanlar bulunca köyü hayata geçirmeden eğitimlerimize başladık. Eğitimlere katılan kadınların çevredeki veya bölgedeki iş yerlerinde kolaylıkla iş bulabileceğini umuyoruz. Çünkü çok çeşitli ve işlevsel bir eğitim alıyorlar.”

Eğitimler başladı

Samandağ Gastronomi Köyü’nde “Yaşam Boyu Öğrenim” programında gastronomi ve turizm alanında Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversite onaylı dersler veriliyor. Mayıs 2024’te yaklaşık 40 öğrenci ile başlayan eğitimler Haziran 2024’teki ikinci dönemle birlikte yaklaşık 100 kadına ulaştı. Eğitimlere sadece Samandağ’dan değil bölgeden isteyen bütün kadınlar katılabilecek. İlk aşamada her ay ortalama 50 kadın eğitilirken ileride bu sayının 100’e çıkartılması hedefleniyor.

Ekim 2024’te kapılarını açıyor

Toplantıda Samandağ Gastronomi Köyü hakkında detaylı bilgi paylaşan Oxfam KEDV Başkanı Şengül Akçar projenin hızla tamamlanma aşamasına geldiğini, köyün kapılarını Ekim 2024’te açmayı hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:
“Depremler bölgede çok sayıda kişiyi, özellikle kadınları işsiz bıraktı. Bölgede çalışmalarımız sırasında hissedarları arasında Samandağ Belediyesi’nin de yer aldığı Samandağ Kadın Kooperatifi’ne ait gastronomi köyüne rastladık. Hasarlı bir durumdaydı. Kooperatif ve belediyenin desteğini aldıktan sonra gastronomi köyünü, gastronomi ve turizm alanında tecrübesine güvendiğimiz MeyIDiageo ile bir araya gelerek canlandırmak yolunda adımlarımızı attık.”
“Köyde ilk etapta uygulamalı ve teorik eğitim verilecek yerleri bitirecek, bir restoranı da hizmete açacağız. Son olarak da konuk ağırlayacak ünitelerin devreye alınmasını hedefliyoruz. Samandağ’a gelen konuklar köydeki bu ünitelerde konaklayabilecek. Projenin bu yönüyle turizme de katkısı olacağına inanıyoruz. Ayrıca yine oradaki kadınların üreteceği yöresel ürünlerin satılacağı bir de dükkan planlıyoruz” diyen Akçar bu gelirlerin doğrudan köyün işletme fonuna aktarılacağını söyledi. Verilen eğitimlerle beceri kazanan kadınların katılımıyla gelecekte köyün kendi ayakları üzerinde durmasını arzuladıklarını vurgulayan Akçar köy hayata geçtiğinde şefler ve eğitmenler dışında kalıcı olarak 50 ila 100 kişi arasında kişinin görev yapacağını da sözlerine ekledi.
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay da yeni başladığı görevinde depremden zarar görmüş ve deprem sonrasında ayağa kaldırılması mümkün görülmeyen bu projeye destek verdikleri için Oxfam KEDV ve MeyIDiageo’ya teşekkür ederek şunları söyledi:
“Ben de yerel kalkınmada kadınların çok önemli bir rolü olduğuna inanıyorum. Çünkü onlar hem çocukları hem aileleri hem de çevreleri için neye ihtiyaç olduğunu biliyorlar. Birbirleriyle çok kolay bir araya gelip en zor görünen işlerde çözüm üretiyorlar. Gastronomi köyü için düşünülen eğitim ve etkinlik konusunda bana anlatılanlar Samandağ’da yepyeni ve bölgeye örnek olabilecek, ilçemizin ekonomisine değer katacak çok yararlı işler olacağını gösteriyor. Samandağ Kadın Kooperatifi’ne, bu projeyi ayağa kaldırmak için uğraşacak Oxfam KEDV ve MeyIDiageo ile bizi tanıştırdığı için teşekkür ediyorum. Bahar Uçanlar ve Şengül Akçar’a da gastronomi köyümüzün bir an önce hayata geçmesi için belediye olarak her türlü desteği sağlayacağımıza söz veriyorum.”

Mey Diageo’ya da ilk kadın CEO geldiMey Diageo’ya da ilk kadın CEO geldi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.

İlgili Haberler