AFAD’dan depremzede kiracılara tebligat: Artık kira yardımı yok

AFAD 6 Şubat depremlerinden sonra kiracılara sağlanan kira yardımının haziran ayında sona ereceğini duyurdu.

Gündem 12 Haziran 2024

AFAD Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinden sonra orta ve ağır hasarlı binalarda oturan kiracılara sağlanan kira yardımının bu ay sona ereceğini duyurdu. Ev sahiplerine yapılan kira yardımı ise devam edecek.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal karara sert tepki gösterdi.

AFAD’ın depremzedelere gönderdiği SMS’te “6 Şubat Depremlerinin büyüklüğü ve etkisi dikkate alınarak daha önceki hiçbir deprem afetinde kiracılara yapılmayan kira destek ödemelerini afetzede kiracı kardeşlerimize de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik. Orta hasar ve üstünde hasarlı olduğu tespit edilen konutlarda ikamet eden kiracı ailelerimizin kira destek ödemelerine Nisan 2023 tarihinde başlamıştık. 12 ay planlanan kiracılara destek ödemelerinin 15’incisi ve sonuncusunu haziran ayında yaparak tamamlayacağız” ifadelerine yer verildi.

‘Kira desteği olmadan vatandaşlar nasıl kirasını ödeyecek?’

CHP Milletvekili Mahmut Tanal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Alenen depremzede kiracılara üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu mu sosyal devlet anlayışı? Bizim hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayan güçlü devlet anlayışımız nerede kaldı? Oturdukları evleri yıkılan veya ev sahipleri tarafından evlerinden çıkarılan kiracılara yapılan bu haksızlığı kabullenemeyiz. Deprem sonrası zaten kiralar katlandı. Kira desteği olmadan vatandaşlar nasıl kirasını ödeyecek? Depremzedeler arasında ayrıma yol açan, eşitlik ilkesine aykırı olan bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.