‘Demir Yumruk’ davasında Erol Evcil’e 15 yıl 9 ay hapis cezası

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi, 'Demir Yumruk' operasyonu davasında tutuklu yargılanan Erol Evcil'e 3 kez 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Gündem 29 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Mahkeme, Evcil’i ‘amme alacaklarının tahsilini engelleme’ suçundan toplam 15 yıl 9 ay hapse mahkum ederken, sanığın ‘suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından beraatına hükmetti. 5 sanığın aynı suça yardım iddiasıyla toplam 7 yıl 10 ay 15 gün hapsine karar veren mahkeme, 10 sanığın ise tüm suçlarından beraatını kararlaştırdı.

Demir Yumruk'taki CHP'li vekil Meriç konuştu: TBMM'ye başvuracağımDemir Yumruk’taki CHP’li vekil Meriç konuştu: TBMM’ye başvuracağım

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre mahkeme, Evcil’in anne-babası, kardeşleri ve yeğenlerinin de aralarında bulunduğu 10 kişinin tüm suçlardan beraatına kararı verdi. Evcil’in ‘örgüt kurmak ve yönetmek ile nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından beraatına hükmeden mahkeme, sanığı ‘muvazaalı davranışlarla amme alacağının tahsilini engellediği’ gerekçesiyle cezalandırdı. Mahkeme, bu suçu üç farklı şirket üzerinden 3 kez işlediği gerekçesiyle Evcil’i önce 3 kez 3 yıl hapse mahkum etti. Daha sonra suçun farklı tarihlerde birden fazla kez işlenmesi nedeniyle cezada artırıma giden mahkeme, Evcil’in 3 kez 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay hapsini kararlaştırdı. 15 Şubat’taki duruşmada tahliye edilen Evcil’e ayrıca yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Mahkeme, sanıklar Alpaslan Gazi Ağca, Sadun Budinli, Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demirel’in, nitelikli dolandırıcılık ve örgüt üyeliği suçlarından beraatına karar verirken, sanıkların ‘amme alacağının tahsilini engelleme suçuna yardım’ suçundan 3 kez 2 yıl 7 ay 15 gün olmak üzere toplamda 7 yıl 10 ay 15’er gün mahkumiyetlerine karar verdi. mahkeme ayrıca bu sanıkların el konulan mal varlıklarının da iadesine hükmetti.

Erol Evcil hakkında 26 yıl 7 ay hapis istendiErol Evcil hakkında 26 yıl 7 ay hapis istendi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.