İstanbul araştırması: Bunaltıcı sıcakları en çok Kartal ve Maltepe hissediyor

İstanbul'da yazın bunaltıcı sıcaklar en çok Kartal ve Maltepe'de, en az ormanlık alanla çevrili Çatalca'da hissediliyor.

Gündem 17 Mayıs 2024

Son yıllarda Türkiye yaz aylarında gitgide daha da bunaltıcı hale geliyor. Bu durum dikey mimarinin en aşırı örneklerinin olduğu İstanbul’da da bazı bölgelerin daha çok ısınmasına yol açıyor.

TÜBİTAK projesi kapsamında İstanbul’da hissedilen sıcaklığa ilişkin çalışmada megakentin 30 farklı meteorolojik istasyonundan elde edilen verilerle hava sıcaklığı, rüzgar hızı, bulutluluk ve bağıl nem gibi atmosferik değişkenler incelendi.

Buna göre yaz aylarında sıcak hava en çok kentin güneyinde bulunan Kartal ve Maltepe’de yüksek ölçüldü.

Kuzey kesimlerdeki Şile, Beykoz, Sarıyer, Üsküdar, Ümraniye Eyüpsultan, Sancaktepe ise yüksek sıcaklıktan etkilenen ilçeler arasında ikinci sırada yer aldı.

Araştırmada ormanlık alanla çevrili Çatalca’nın sıcaklıktan en az etkilenen ilçe olduğunu tespit edildi.

Araştırmacılardan Yiğitalp Kara ısınmadan kaynaklanan kırılganlık ve risklerin çoğunlukla şehirlerde ve yerleşim yerlerinde arttığını söyledi.

Dünyanın birçok şehrinde olduğu gibi İstanbul’da da hızlı nüfus artışının arazi kullanımı değişikliğine ve iklimin değişmesine neden olduğunu belirten Kara bu durumun da kentsel ısı adası yoğunluğunun güçlenmesine yol açtığını söyledi.

‘Plansız kentleşme ve ormansızlaşma sıcaklıkların daha fazla hissedilmesine neden oluyor’

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.