Onaylı randevu sistemi tetkikler için de uygulanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kurban Bayramı'ndan sonra muayenelerde olduğu gibi tetkiklerle ilgili de Onaylı Randevu Sistemi'nin devreye gireceğini açıkladı.

Gündem 12 Haziran 2024

Sağlık sisteminde yaşanan sorunlar her geçen gün artıyor. Hastalar Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu bulamamaktan şikayet ediyor. Bazı branşlarda bekleme süresi 15 güne, bir aya kadar uzarken cildiye, plastik cerrahi, göz, Kulak Burun Boğaz (KBB) gibi bölümlerde sistem zaman zaman tamamen kapanıyor.

Bu bağlamda geçen aylarda bir dizi tedbir yürürlüğe girdi. 13 Mayıs’tan beri onaylı randevu sistemine geçildi.

‘Tetkiklerle ilgili de benzer sisteme geçilecek’

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Meclis’te gazetecilere sistemin devreye girmesiyle şikayetlerin önemli oranda azaldığını söyledi: “Bir iki branşta sorunun azalmakla birlikte devam ettiğini ve önümüzdeki dönemde bu sorunların da giderek azalacağını söyleyebilirim. Tetkiklerle ilgili de benzer şekilde onaylı bir döneme geçme hazırlığı içindeyiz. Bayramdan sonra peyderpey tetkiklerle ilgili de randevulu onay sisteminde olduğu gibi bir gün önceden aranarak bir onay sistemi devreye girecek. Özellikle tetkiklerle ilgili hem insan kaynağı boyutu hem fiziki şartlar hem de teknik altyapı yer yer tamamlanarak daha erken dönemde tetkiklerin sonuçlandırılmasını hedeflemiş oluyoruz.”

Bakan Koca hangi tetkiklerle ilgili randevu sisteminin devreye gireceğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “MR, tomografi, kolonoskopi hatta ameliyatlar dahil olmak üzere randevu verdiğimiz bütün tetkiklerle veya müdahalelerle ilgili onay sistemini devreye alarak ilgili tetkik veya müdahaleye vatandaşımızın bir sonraki gün gelmeme durumu söz konusu ise bir başka vatandaşımızı, hastamızı erken dönemde çağırarak o müdahale veya tetkiki yapma imkanı sağlamış olacağız. Bütün randevu verdiğimiz alanlar için bunu gündeme almak istiyoruz.”

‘Randevuya sadakat yüzde 90’ların üstüne çıktı’

“Onaylı Randevu Sistemi’nde bir aylık dönemde nasıl bir tablo ortaya çıktı?” sorusu üzerine Koca şunları söyledi: “Rakamları şimdi söylemek istemiyorum ama bildiğiniz gibi iki önemli sorun vardı. Bir, randevuya sadakat oranı, iki, randevuların son saatlerde iptal edilebilmesi ve bir başkasına o randevunun verilememe durumuyla karşı karşıya kaldığımız büyük bir atıl kapasite vardı. Yüzde 30’lara yakın bir atıl kapasite vardı. Bu kapasitesinin vatandaşımızın da bu dönemde gerçekten sağduyusu ve sadakati ile giderek azaldığını ve yüzde 90’ların üzerine çıktığını söyleyebilirim. Ama bir aylık net rakamları bayramdan sonraki toplantıda inşallah. Vatandaş sadakat gösterdi. Gerçekten bu dönemde hekim arkadaşlarımız başta olmak üzere sağlık çalışanlarımızın da üzerine düşen fedakarlığı, gayreti gösterdiğini özellikle söylemek istiyorum. Hem vatandaşımıza hem çalışanlarımıza buradan özellikle teşekkür etmek istiyorum.”

Bakan Koca son günlerde kuduz vakalarında artışın söz konusu olup olmadığına ilişkin soruya da “Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Tedbir ötanazi mi olmalı, açıkçası insani olarak gönlüm ötanaziden taraf değil” karşılığını verdi.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.