Yassıada, Albayrak grubuna devredildi

Adı 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak değiştirilen Yassıada’nın işletmesi, yılda 4.2 milyon TL işletme bedeli ile Albayrak Grubu'na kiralandı.

Gündem 7 Nisan 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi 29 yıllığına ‘yap-işlet-devret’ modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 18 Ocak 2023’te iade etti. Yassıada’nın işletmesinin Albayrak Grubu’na geçtiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazaetesinden Murat Ağırel’in haberine göre, 14 Şubat 2023’te 103 bin 750 metrekare yüzölçümlü hazine taşınmazı ile 10 bin 43 metrekarelik dolgu alanı üzerinde 324 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel tesisi yıllığı 4.2 milyon lira bedel üzerinden 20 yıllığına Birun Ada Otelcilik Turizm A.Ş’ye kiralandı. Firma Albayrak Turizm Seyahat İnşaat A.Ş ye ait.

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Demokrat Partili siyasetçilerin yargılamalarının yapıldığı ve ismi ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilen Yassıada’ya bir otel yapılmıştı. Adada yapılan projeyi MESA şirketi, mimarisini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışta teşekkür ettiği AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve eşinin sahip olduğu Arme Concept adlı firma üstlenmişti. Adaya yoğun katılım beklenilmesine rağmen istenilen ziyaret hiçbir zaman gerçekleşmedi. TOBB şirketi 29 yıllığına “yap-işlet-devret” modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iade etmişti. Bunun üzerine Demokrasi ve Özgürlükler Adası için Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsis duyurusu yayınlamıştı.

AYM Yassıada projesini anayasaya aykırı bulduAYM Yassıada projesini anayasaya aykırı buldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.