Ekonomi 16 Ağustos 2023
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Fitch’ten ABD bankalarına yeni bir ‘türbülans’ uyarısı

Fitch Ratings analisti Chris Wolfe ABD bankacılık sektörünün yeni bir türbülansa daha yaklaştığını belirtti. Wolfe, JPMorgan Chase dahil birçok bankanın notunun hızla düşme riskinin olduğunu belirtti.

  • 10Haber news
Fitch, haziran ayında ABD’nin kredi notu üzerindeki baskı, mart ayındaki bölgesel banka iflaslarının ortaya çıkardığı yasal boşluklar ve faiz oranlarındaki belirsizlik nedeniyle bankacılık sektörünün”faaliyet ortamı” puanını AA’dan AA-‘ye düşürmüştü.

Haziran ayında ABD’de bankacılık sektörüne ilişkin daha zayıf performans beklentisini ortaya koyan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten bu kez ABD bankaları için daha net bir uyarı geldi. Fitch Ratings analisti Chris Wolfe, ABD bankacılık sektörünün yeni bir türbülansa daha yaklaştığını belirtti. Wolfe, JPMorgan Chase dahil birçok bankanın notunun hızla düşme riskinin olduğunu belirtti.

CNBC’ye konuşan Fitch analisti Chris Wolfe, haziran ayındaki değerlendirmenin bankaların notlarının düşürülmesini tetiklemediği için büyük ölçüde fark edilmediğini söyledi.

Sektörün notunun AA-‘den A+’ya bir basamak daha düşürülmesinin, Fitch’in kapsadığı 70’ten fazla ABD bankasının her birinin notlarını yeniden değerlendirilmesine neden olacağını ifade eden Wolfe, “Eğer notu A+’ya düşürürsek, bu tüm finansal ölçütlerimizi yeniden ayarlamamıza ve muhtemelen negatif derecelendirme eylemlerine dönümesine yol açacaktır” dedi.

Fitch, Sam Amca'nın notunu kırdı, altına talep arttıFitch, Sam Amca’nın notunu kırdı, altına talep arttı

Moodys’ geçen hafta 10 bankanın notunu düşürdü

Geçen hafta, Moody’s 10 küçük ve orta ölçekli bankanın notunu düşürmüş ve 17 banka için daha kesinti yapılabileceği konusunda uyarmıştı. Fitch, haziran ayında ülkenin kredi notu üzerindeki baskı, mart ayındaki bölgesel banka iflaslarının ortaya çıkardığı yasal boşluklar ve faiz oranlarındaki belirsizlik nedeniyle sektörün “faaliyet ortamı” puanını AA’dan AA-‘ye düşürmüştü. Notun A+’ya bir kez daha düşürülmesi sektörün puanının, en yüksek puan alan bankaların bazılarından daha düşük olması sorununu doğuracak.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, ABD’nin en büyük iki bankası olan JPMorgan ve Bank of America, faaliyet gösterdikleri ortamdan daha yüksek derecelendirilemeyecekleri için notları büyük olasılıkla AA-‘den A+’ya düşürülecek. Wolfe’a göre, JPMorgan gibi üst düzey kuruluşların notları düşürülürse, Fitch en azından tüm emsallerinin notlarını düşürmeyi düşünmek zorunda kalacak. Bu da potansiyel olarak bazı zayıf kreditörleri yatırım yapılamaz statüsüne yaklaştırabilir.

Borç limiti çözüldüğü halde Fitch, ABD'yi negatif izlemede bıraktıBorç limiti çözüldüğü halde Fitch, ABD’yi negatif izlemede bıraktı