Ekonomi 20 Eylül 2023

Petrol 100 dolara koşuyor

Petrol fiyatlarının 3 ayda yüzde 30'dan fazla artması ve 95 doların üzerine çıkmasının ardından, petrolde 100 dolar tahminleri arttı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman OPEC'in belirli bir fiyat seviyesini hedeflemediğini söylerken Chevron CEO'su 100 dolar rakamını telaffuz etti.

Brent petrol dün yükselişini üst üste dördüncü gününe taşırken 95 doların üzerine çıktı.

Küresel talep ve arz açığının büyüme endişelerini artmasıyla 95 doların üzerine çıkan petrol fiyatlarında 100 dolar tahminleri artmaya başladı. OPEC+ liderlerinin arz kesintilerinin etkisiyle yeni sıkışıklık işaretleri gösteren petrol, 10 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Brent petrol dün yükselişini üst üste dördüncü gününe taşırken 95 doların üzerine çıktı.

Rafineriler talepteki mevsimsel artış öncesinde yeterli miktarda dizel üretmekte zorlanırken, Chevron İcra Kurulu Başkanı Mike Wirth, petrol fiyatlarının tekrar 100 dolar seviyesine çıkmasını beklediğini belirtti. Ham petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın stokları boşaltmak ve fiyatlarda toparlanma sağlamak amacıyla ihracatı kısıtlamasıyla haziran ortasından bu yana yüzde 30’dan fazla artış gösterdi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’deki iyileşme görünümü de petrolün yükselişini destekledi. Enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonist baskıları artıracak ve merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu görevi zorlaştıracak gibi görünüyor.

Saxo Capital Markets Piyasa Stratejisti Charu Chanana, petrol fiyatlarına dair yaptığı açıklamada “Kısa vadede 100 dolara yükselme riski mevcut ivmeyle artıyor olabilir ancak bunun sürdürülebilir olacağına dair çok az inancımız var ” dedi.

Ayrıca Chana, daha yüksek enflasyonun daha sıkı para politikaları anlamına geleceğinden OPEC+’nın talep tarafını kontrol edemeyeceğini söyledi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, OPEC’in belirli bir fiyat seviyesini hedeflemeden petrol piyasalarını istikrarlı tutmak ve küresel enerji güvenliğini artırmak için çalıştığını ve üretim planlarının her ay gözden geçirileceğini söyledi.

Petrol 100 dolara doğru: Akaryakıta ikinci zam dalgası yolda mı?Petrol 100 dolara doğru: Akaryakıta ikinci zam dalgası yolda mı?

Goldman Sachs’ın 2024 tahmini 107 dolar

ABD’nin önde gelen bankalarından Goldman Sachs’ın emtia araştırma birimi eylül ayının başında yayımladığı raporda, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintisi kararların etkisiyle Brent petrolün varil fiyatının 2024’te 107 doları görebileceği tahminine yer vermişti.

Londra merkezli enerji danışmanlık firması CMarkits’in petrol araştırma birimi şefi Dr. Yousef M. Alshammari, petrol üretim kesintilerine ek olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faizi sabit bırakması durumunda petrolde 100 dolar seviyesinin görülebileceğini söyledi.

Primary Vision’da enerji analisti ve ekonomist olarak görev yapan Osama Rizvi de petrolde 100 dolarlık fiyatın görülebileceğini ancak bu seviyede kalıcı olmayacağını öngördü.

Svelland Capital direktörlerinden Nadia Martin Wiggen de Brent petrolün Ukrayna savaşının ilk aylarında olduğu gibi 100 doları aşabileceğini söylemişti.

Bağımsız makro analist Piero Cingari de, petrol yükselebileceğini ancak bunun gelişmiş ekonomileri resesyona sürükleyebileceğini, resesyon olursa da petrol fiyatlarının düşeceğini dile getirdi.

Chevron CEO’su Mike Wirth, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda petrol fiyatlarının varil başına 100 dolar seviyesine ulaşmaya “yaklaştığını” söyledi. s,Wirth yaptığı açıklamada, “Arz daralıyor, stoklar azalıyor… trendler gösteriyor ki, 100 dolar/varil seviyesine yaklaşıyoruz” dedi.

Yüksek petrol fiyatlarının ABD ve küresel ekonomi üzerinde bir miktar etkisi olduğunu, ancak temel faktörlerin sağlıklı kalmaya devam ettiğini belirten Wirth, “Bu ekonomi üzerinde bir baskı oluşturuyor, ancak şu ana kadar ekonomi bunu tolere edebildi” dedi

ICE’de kasım vadeli brent petrolünde fiyat bugün 55 sent artışla varil başına 94,98 dolara yükselirken, NYMEX’te Batı Teksas petrolünde fiyat 92 sent artışla 92,40 dolar oldu.

Motorin fiyatı 40 TL’yi geçti, benzine de 1.5 TL zam geldiMotorin fiyatı 40 TL’yi geçti, benzine de 1.5 TL zam geldi