Ekonomi 20 Eylül 2023

Şimşek’e göre yabancılar ekonomi politikalarını beğendi: Sonuç 10,4 milyar dolar

"Dış finansmanda yaşanan problemleri aşıyoruz" diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haziran ayından bu yana 10,4 milyar dolarlık dış finansman sağladıklarını belirtti.

  • 10Haber news
Şimşek, uyguladıkları gerçekçi ekonomi politikaları sayesinde gelişmekte olan tüm ülkelerin Türkiye’yi radarlarına aldıklarını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye yönelik adımların ardından dış finansmana erişimdeki problemleri aştıklarını dile getirdi. Şimşek, “ekonomi politikalarında yürütülen rasyonel program sayesinde ülkeye olan güvenin giderek arttığını” söyledi.

Son 1 ayda bankaların sağladığı finansmana dikkati çeken Şimşek, “Hükümete olan güvenin perçinlenmesiyle dış finansmanda yaşanan problemler de çözülüyor. VakıfBank, Yapı ve Kredi Bankası, Eximbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Denizbank ve İş Bankası ağustos ve eylül aylarında çıktığı ihraçlarda yüksek oranda ilgi görürken, son bir ayda ülkemizin bu bankalarının yaptığı ihraçlarla toplam 2 milyar 57 milyon dolarlık finansman sağlandı. Söz konusu bankaların ihraçlarına İngiltere, Orta Doğu, Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik ülkeleri gibi çok geniş bir coğrafyadan ilgili oldu. Adeta önde gelen tüm ekonomiler Türkiye’yi yatırım için radarına aldı. Hazirandan bu yana yurt dışından bankacılık sektörümüz 6 milyar 767 milyon dolar, bankalar dışı finansal kuruluşlarımız 367 milyon dolar ve reel sektörümüz 3 milyar 266 milyon dolar olmak üzere toplam 10,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladı. Bu, ülke ekonomisine duyulan güvenin en açık göstergesidir” dedi.

Bu yıl gelişmiş ülke olacaktık, umutlar 2026'ya kaldıBu yıl gelişmiş ülke olacaktık, umutlar 2026’ya kaldı

‘Gerçekçi hedefler ortaya koyduk’

Şimşek, oluşturulan ekonomik güven ortamı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ikili görüşmeler sonrasında Körfez bölgesinde gerçekleştirdikleri temasların olumlu neticelerini aldıklarına işaret ederek, “Türk Eximbank, İslam Kalkınma Bankasının ticaretin finansmanı kuruluşu ITFC koordinatörlüğünde Körfez bölgesinden 8 finansal kuruluşun katılımıyla Türk ihracatının desteklenmesi amacıyla 277 milyon dolar tutarında 1 yıl vadeli yurt dışı kaynak temin etti” diye konuştu.

Reel sektöre de yatırımcı ilgisinin arttığını dile getiren Şimşek, Arçelik’in gittiği borçlanmada 400 milyon dolarlık finansman sağladığını ifade etti. Şimşek, Rönesans Holding’in de temmuzda UK Export Finance (UKEF) garantisi altında 781 milyon euro (yaklaşık 834,4 milyon dolar) tutarında kredi sağladığına dikkati çekti.

‘Dış kaynak için olmazsa olmaz fiyat istikrarı’

Şimşek, fiyat istikrarının önemine vurgu yaparak, “Kalıcı refah, yüksek büyüme, yüksek istihdam, ilave dış kaynak için olmazsa olmaz fiyat istikrarı. Fiyat istikrarını sağlamak için gerçekçi hedefler ortaya koyduk. Kaynakları tüketimden ihracata ve yatırıma yönlendireceğiz. Rekabet gücünü kazanmak için finansmana erişim uygun koşullarda olmalı. Enflasyonu kalıcı şekilde tek haneye düşürebilirsek firmalarımız makul maliyetlerle dünyadan 5-10 yıl vadeli kaynaklara erişecek. O zaman dünyada Türkiye ile rekabet edecek fazla ülke olamayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Orta Vadeli Program’ın (OVP) da uluslararası piyasalara güven verdiğini ifade eden Şimşek, OVP’nin enflasyonla mücadele, mali disiplin ve yapısal reform olmak üzere üç temel bileşeni bulunduğunu, programın dördüncü unsurunun ise dış kaynak olduğunu söyledi.

Şimşek’in yabancı fon akış planı yaptırımlara takılıyorŞimşek’in yabancı fon akış planı yaptırımlara takılıyor