Dünya 23 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Libya’da kâbus bitmiyor: Bir günde 245 cenazeye ulaşıldı

Libya'da binlerce can alan sel felaketinin ardından kayıpları arama çalışmaları sürerken en fazla ölümün yaşandığı Derne kentinde bir günde 245 kişinin cenazesine ulaşıldı. Felakette şu ana kadar resmi kayıtlara göre 8 ila 9 bin kişi hâlâ kayıp.

  • 10Haber news
Derne’de bir hafta önce de sahilde 400 ceset bulunmuştu.

Libya’da 10 Eylül’de ülkenin doğusunu vuran Daniel fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne’de sel felaketine neden olmuştu. Derne, felaketteki en büyük yıkımı yaşarken, tablo her gün daha da ağırlaşıyor.

Kayıpları arama çalışmaları sürerken en fazla ölümün yaşandığı Derne kentinde bir günde 245 kişinin cenazesine ulaşıldı. Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Acil Tıp ve Destek Merkezi Sözcüsü Malik Mersit, kendilerine her gün çok sayıda kayıp ihbarı yapıldığını söylerken, yerel ve uluslararası birçok ekiple işbirliği halinde hareket ettiklerini ve pek çok kıyı noktasında arama çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Salgın tehlikesi var, herhangi bir tespit yok

Dünya Sağlık Örgütü Libya Temsilcisi Ahmed Zouiten, çevrim içi katıldığı BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında, selin vurduğu Libya’daki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle Derne kentinde felaketin sebep olduğu manzara karşısında çok etkilendiğini söyleyen Zouiten, binlerce kişinin sevdiklerini ve evlerini kaybettiğini belirtti.

Zouiten, “İnsanların yaşadığı zihinsel travmasının boyutu tarif edilemez. DSÖ, kolera kitleri de dahil acil durum ilaçlarını dağıttı ve sağlık hizmetlerine erişimin sağlanması için yerel yetkililerle birlikte çalışıyor. Ulaşılması zor bazı bölgeler için mobil klinikleri kullanacağız” dedi. Olası bir salgına karşı hazırlık ve denetimlerin sürdüğüne işaret eden Zouiten, Derne’de yüzlerce ishal vakasının rapor edildiğini ancak bunun büyük bir şehir için sıra dışı bir durum olmadığını dile getirdi. Zouiten, sel felaketinin yaşandığı Libya’da herhangi bir salgının tespit edilmediğini doğruladı.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarik Jasarevic, 19 Eylül’de Libya’daki selde 3 bin 998 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklarken, 8 ila 9 bin kişinin hala kayıp olduğunu söylemişti.

Libya'daki sel 900 km. ötedeki köyü de vurdu: Para kazanmak için gurbete giden 74 genç burada yaşamını yitirdiLibya’daki sel 900 km. ötedeki köyü de vurdu: Para kazanmak için gurbete giden 74 genç burada yaşamını yitirdi