Spor 25 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Tigst Assefa tarihi Berlin Maratonunda yazdı

Berlin Maratonu kadınlarda olağanüstü bir rekora sahne oldu. Tigst Assefa önceki dünya rekorunu 2 dakika 11 saniye geliştirerek yarışmayı 2.11:53'le birinci sırada tamamladı.

Berlin Maratonu’nda tarihi Assefa yazdı.

Tarihi Berlin Maratonu olağanüstü bir hikayeye sahne oldu. Etiyopyalı koşucu Tigst Assefa, 42 kilometre 195 metre uzunluğundaki maratonu 2 saat 11 dakika 53 saniyede tamamladı ve eski dünya rekorunu tarihe gömdü. Assefa geçen sene kendi en iyi derecesini tam 18 dakika geliştirdiği mücadeleyi 2.15:37 ile tamamlamıştı. Bu sene yarışı en yakın rakibinin yaklaşık 5 dakika önde zaferle noktaladı. 2001 yılında Japon Naoko Takahashi’nin kırdığı rekor da tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Bir önceki rekor Kosgei’nin 2.14:04’ydü.

Erkeklerdeyse zafer 5. kez Kipchoge’nin oldu. Yarışın ilk saati boyunca dünya rekoru temposunda giden Kipchoge daha sonra bu tempoyu kaybetti ancak mücadeleyi 2.02:42’lik derecesiyle lider bitirmeyi başardı.

Sultanlar muhteşem... Olimpiyat vizesi cepte, Dünya Kupası'na bir adım kaldıSultanlar muhteşem… Olimpiyat vizesi cepte, Dünya Kupası’na bir adım kaldı