Kültür Sanat 16 Kasım 2023
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı

Chagall’in 100 bin dolarlık tablosunu çekiçle çaldı

Hırsızlar New York Manhattan'daki bir galerinin kapısını çekiçlerle kırarak 100 bin dolar değerindeki Marc Chagall baskısını çaldı. Güvenlik kamerasına da yansıyan görüntülerde hırsızlar tabloyla galeriden uzaklaşıp izlerini kaybettiriyor.

  • 10Haber news

New York’un kalbi Manhattan’da 100 bin dolar değerinde baskı tablo çalındı. Fransız ressam Marc Chagall’e ait eser, muhafaza edildiği galeriden çalındı. 25 Eylül günü gerçekleşen hırsızlık olayı Amerikan basınına ise yeni yansıdı. Sabahın erken saatlerinde Carlton Fine Arts’ın Madison Avenue’deki merkezine gelen hırsızlar ressamın ‘Eve’ adlı eserini galerinin vitrinindeki şövalesinden söktükten sonra kaçarak uzaklaştılar.

Marc Chagall tablosu için halka yardım çağrısı

Hırsızlar çaldıkları Chagall tablosunu yağmur altında taşıyarak iki blo ötede taşıdıkları arabalarına ulaştılar. Soygun, videoya kaydedilmiş olsa da New York Polis Departmanı’nın Büyük Suçlar Görev gücü, suçluların kimliğinin belirlenmesi için halka yardım çağrısında bulunuyor.

Galeri sahibi Charles Saffati, NBC New York’a verdiği demeçte, Midtown Manhattan’ın böylesine lüks bir bölgesinde bu tür bir soygunun gerçekleşmiş olmasına çok şaşırdığını söyledi. “St Regis bloğun aşağısında, Palace Hotel var. Peninsula Oteli var. Çok lüks bir bölge, iki blok ötede Trump Tower var. O bölgede çok sayıda polis de var, bu yüzden gelip böyle bir şey yapmaları için çok yüzsüz olmaları gerekiyor.” Galerileri ayrıca Modern Sanat Müzesi’ne, Christie’s ve Phillips müzayede evlerine ve 57. Cadde’deki büyük galerilere sadece birkaç blok mesafede bulunuyor.

British Museum'daki hırsızlığın mazisi 30 yıl öncesine dayanıyor olabilirBritish Museum’daki hırsızlığın mazisi 30 yıl öncesine dayanıyor olabilir