Gündem 20 Kasım 2023

Ev arkadaşının kafasını kesip buzdolabında sakladı: Berberin önerisiydi

Bursa’da Serdar Ergun ile ev arkadaşı Murat Kutlu'yu öldürdüğü gerekçesiyle hakkında iki ayrı dava açılan Ahmet Burak Demir, Kutlu cinayeti nedeniyle hakim karşısına çıktı. Demir olanlardan berber arkadaşı Ersin K.’yi sorumlu tuttu, beraat istedi.

  • 10Haber news

Bursa’da şubat ayında eczacı kalfası Serdar Ergun’dan haber alamayan yakınları kayıp ihbarında bulundu. Polis ekipleri mobese görüntülerini inceleyip Serdar Ergun’un 16 BT 773 plakalı otomobilinin İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde olduğunu tespit etti. Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin irtibatıyla İstanbul polisi otomobili Büyükçekmece’de durdurup sürücü Ahmet Burak Demir’i gözaltına aldı. Araçtaki aramada bir tabanca ile Serdar Ergun’un battaniyeye sarılı cesedi bulundu.

Ev arkadaşını da öldürdüğünü itiraf etti

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki ilk sorgusunda Serdar Ergun’u öldürdüğünü itiraf eden Demir üç gün önce de Bursa’daki ev arkadaşı Murat Kutlu’yu öldürdüğünü, baltayla vücudundan ayırdığı kafasını buzdolabına koyduğunu söyledi. Ahmet Burak Demir’in Bursa’nın Osmangazi ilçesi Tahtakale Mahallesi’ndeki evine giden İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri Murat Kutlu’nun cansız bedenini  Demir’in tarif ettiği yerde buldu. Demir’in evdeki köpeği de öldürdüğü tespit edildi. Bursa’ya getirilerek İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince sorgulanan Demir cinayetleri işlediğini kabul etti, Kutlu’nun köpeğini ise öldürmediğini söyledi.

Her iki cinayet için ayrı dava açıldı

Mahkemece tutuklanan Ahmet Burak Demir hakkında ‘tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ öldürmek suçundan her iki maktul için ayrı ayrı dava açıldı. Ergun ve Kutlu’yu öldürdüğü gerekçesiyle birer kez olmak üzere iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, Murat Kutlu’nun köpeğini öldürdüğü gerekçesiyle de Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 1200 TL ceza istendi. Demir hakkında ayrıca ‘Ruhsatsız silah bulundurma’ suçundan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Geçenlerde Ahmet Burak Demir’in eczası kalfası Serdar Ergun’u öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davanın ilk duruşması vardı.

Silahı bana verip ‘Murat’ı öldür’ dedi’

Demir’in Murat Kutlu cinayetine ilişkin yargılanmasına da Bursa 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Demir duruşmaya tutuklu bulunduğu Bolu F Tipi Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Taraf avukatları ile maktul Murat Kutlu’nun kardeşi şikayetçi Kurtuluş Kutlu da salonda hazır bulundu.

Hakkındaki suçlamaları kabul eden ancak Murat Kutlu’nun köpeğini öldürmediğini söyleyen Demir kendisini cinayete mahallede berber olan Ersin K.’nin azmettirdiğini öne sürdü. “Cinayet sırasında yanımda Ersin K. diye biri vardı. Ersin ile Murat arkadaştı. Araları bozuktu. Aralarında husumet meydana gelmiş ve hasım olmuşlardı. Bir gün öncesinde dükkanında konuştuğumuz Ersin bana Murat’ı öldüreceğini söyledi. Ersin benim de Murat ile husumetli olduğumu biliyordu. Silahı bana Ersin K. verdi, ‘Al, Murat’ı öldür’ dedi” diye konuştu.

‘Arabamı gasp edip bana şiddet uyguladılar’

Mahalledeki ofisinde elektronik ürünler sattığını, Murat Kutlu ve Ersin K. ile bu sayede tanıştıklarını söyleyen Demir, Kutlu ile Ersin K.’nin annesi ve üvey babası adına kayıtlı otomobili gasp ettiklerini, polise gitmemesi için kendisini tehdit ettiklerini söyledi. Berber dükkanının arkasındaki odada 15 gün boyunca kilitli tutulup şiddet gördüğünü iddia eden Demir, bu yüzden Kutlu ile arasında husumet olduğunu öne sürerek “Murat Kutlu’nun bana yaptığı şeylerin tümü gözümün önüne geldi. Eve çıkınca bir süre birlikte oturduk. Murat alkol aldığı için kendini kaybetti, uyuşturucu da kullanıyordu. Silah çekip kafasına dayadı. ‘Bu dünyadan gidersem tek gitmem, sen de gelirsin. Sana bir şey yapmazsam ailene, çocuğuna yaparım’ dedi. Arkası dönüktü. Boşluğunu yakaladım, yüzünü döndüğünde üç el ateş ettim. Ertesi gün balta alıp Ersin’in dükkanına bıraktım. Ersin bana cesedi parçalamamı söylemişti. Kafasını buzdolabına, vücudunu da balkona koydum. Ersin’in yanına geldim. ‘Parçaladın mı?’ dedi, ‘Parçaladım’ dedim. Ersin K.’nin de benimle birlikte yargılanmasını istiyorum” dedi.

Psikolojik rahatsızlığı bulunduğunu ve 10 yıldır tedavi gördüğünü belirten Demir beraatini talep etti. Mahkeme heyeti Demir’in daha önce tedavi gördüğü Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden evrakının istenmesine ve tutukluk halinin devamına, Ersin K. hakkında da Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Bu da biyolojik dokunulmazlık: 23 cinayetle suçlanan Arjantinli eski subay Berlin'de öldüBu da biyolojik dokunulmazlık: 23 cinayetle suçlanan Arjantinli eski subay Berlin’de öldü