Bilim Teknoloji 22 Kasım 2023
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Open AI’da kriz tatlıya bağlandı, Sam Altman şirkete geri döndü

Yapay zeka şirketi OpenAI, cuma günü sürpriz bir kararla kurucusu ve CEO'su Sam Altman'ı işten kovmuştu. Son derece hareketli geçen günlerin ardından Sam Altman şirkete yeni bir yönetim kurulu eşliğinde geri döndü.

  • 10Haber news

Bütün dünya cuma gününden beri yapay zeka şirketi OpenAI’daki dramayı konuşuyor. Cuma günü ani ve sürpriz bir kararla şirketin CEO’su Sam Altman işten kovulmuştu. Bu sabah gözlerimizi Sam Altman’ın şirkete geri döndüğü haberiyle açtık.

Altman’ın şirketten tam ne sebeple kovulduğu bilinmiyordu. Adı ‘Open’ (açık) olan şirket, oldukça kapalı bir açıklama yapmış, Sam Altman’ın iş görürken yönetim kuruluna her şeyi anlatmadığını ima etmişti.

Ama Altman kovulur kovulmaz şirkette isyan çıktı. Şirkette çalışan 770 kişiden 747’si Altman geri dönmezse istifa edeceklerini duyurdu. Bu arada haftasonu boyunca şirkete geri dönme pazarlıkları yapan Sam Altman, pazar günü kurucularından olduğu OpenAI’ya ‘misafir’ giriş kartıyla girdi, bizzat pazarlığa katıldı. İstediği, şirketin yönetim kurulunun baştan aşağı değişmesiydi. Anlaşma sağlanamadı.

13 milyar dolar buhar mı olacaktı?

Pazar akşamın anlaşma sağlanamayınca Altman, OpenAI’ın yüzde 49 ortağı olan ve şirkete 13 milyar dolar yatırım yapmış Microsoft’ta işe girdi. İlk bakışta bu durum, Microsoft’un krizden kârlı çıkması olarak yorumlandı ama hesaplanmayan bir kaç şey vardı: Microsoft şirkete 13 milyar dolar koymuştu, bu para ne olacaktı? İkincisi, OpenAI çalışanlarının kendi hisselerini yatırımcılara satması için çalışmalar yürütülüyordu, böylece şirketin değeri bir anda 30 milyar dolardan 90 milyar dolara çıkacak, Sam Altman’ın peşinden istifaya hazırlanan çalışanlar milyarlarca dolarlık hisse senedi satış gelirinden olacaktı.

Ama anlaşılan her şey bitmemişti. Hızlı bir pazarlık süreci daha başladı. Türkiye saatiyle sabah saatlerinde OpenAI, Sam Altman’ın CEO olarak geri döndüğünü duyurdu. Yeni yönetim kurulunda Bret Taylor, Larry Summers ve Adam D’Angelo görev yapacaktı. Yönetim kurulu başkanlığına gelen Bret Taylor, Google Maps uygulamasını geliştiren ekibin şefiydi, şu anda da Facebook’ta teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı olarak çalışıyor. Larry Summers, Amerika’nın eski Hazine Bakanı ve ekonomist. Bir dönem Harvard Üniversitesi rektörlüğü yaptı. Adam D’Angelo eski yönetim kurulunda da vardı, bir soru cevap sitesi olan Quora’nın kurucusu ve yöneticisi.

Geri dönüş açıklamasının ardından Sam Altman da eski adı Twitter olan X’te bir mesaj paylaştı, geri dönmekten mutlu olduğunu söyledi.

Eski haberimiz

Sam Altman’ın geri döndüğü haberi gelene kadar 10Haber’in OpenAI’daki gelişmelerle ilgili haberi şöyleydi:

Sillikon Vadi’sinin önde gelen yapay zeka şirketlerinden OpenAI’da istifa rüzgarları esmeye devam ediyor. Öyle ki şirket dağılma riski ile karşı karşıya. Geçen cuma günü şirketin kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı (CEO) Sam Altman’ın işine sürpriz bir kararla son verilmişti. Altman’ın kovulmasına tepki gösteren OpenAI çalışanlarının yüzde 95’i yönetim kuruluna ilettikleri mektupta kovma kararını alan üç yönetim kurulu üyesinin istifa etmemesi ve Altman’ın geri dönmemesi halinde Microsoft’a geçeceklerini duyurdu. Financial Times haberine göre şirkette 770 çalışanın 747’si mektubu imzaladı.

OpenAI’ın en büyük yatırımcılarından Microsoft hem Altman’a, hem de şirketten istifa edenlere kucak açtı. Microsoft CEO’su Satya Nadella LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımda Altman, diğer kurucu üye Greg Brockman ve istifa eden OpenAI çalışanlarının şirketine katılıp yapay zeka ekibine liderlik edeceğini duyurmuştu. Open AI, yapay zeka robotu ChatGPT’nin mimarlarından Altman’ın yerine sosyal medya platformu Twitch’in kurucu üyesi Emmett Shear’in getirildiğini açıklamıştı. İmzacılar arasında şirketin bir diğer kurucu üyesi Ilya Sutskever’in bulunması ilgi çekti. Sutskever sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda ”Altman’ın atılma kararında etkim olduğu için özür dilerim. OpenAI’yı tekrar birleştirmek için elden geleni yapacağım” dedi.

Rakiplerden ‘bize katılın’ çağrısı

OpenAI’da kriz derinleşirken rakip yapay zeka şirketleri durumdan istifade edip şirket çalışanlarına ”bize katılın” çağrısı yaptı. Yazılım şirketi Salesforce CEO’su Marc Benioff, Steven Heidel isimli OpenAI çalışanının ”Microsoft’a katılmaktan mutluyum” paylaşımına ”Salesforce tüm işten ayrılan OpenAI çalışanları için doğru adres. Bana CV’ni gönderebilirsin” yazdı.

Inflection isimli yapay zeka şirketinin kurucusu ve CEO’su Mustafa Süleyman da benzer bir paylaşımda bulundu. Çalışanların istifa tehdidi sebebiyle ”derin üzüntü” duyduğunu dile getiren Süleyman ”Gelin bizimle koşun” dedi.

Yatırımcılar baskı kurmuştu

OpenAI’ın yüzü haline gelen Altman şirketin kurucularından biriydi. Ancak cuma günü ansızın CEO’luk pozisyonundan kovuldu. Bundan ne yatırımcıların ne de çalışanların haberi vardı. Basında yer alan iddialarda Altman’ın kovulmasında bir başka kurucu Ilya Sutskever’in etkisinin olduğu söylendi. Bu iddiaya göre Altman’ın yapay zeka konusunda hızlı hareket etmek istemesi söz konusu teknolojinin olası zararlarından kaçınmak isteyen Sutskever ve diğer yönetim kurulu üyelerini tedirgin etti. Onlar da çözümü Altman’ı kovmakta buldu.

Ancak karar ters tepti, başta Microsoft olmak üzere bu yüzden hisseleri zarara uğrayan yatırımcılar yönetim kurulunu baskı altına aldı. Bazı çalışanlar hafta sonu bitene kadar Altman CEO’luk pozisyonuna geri getirilmezse istifa edeceklerii söyledi. The Verge’e düşen bir haberde Altman’ın şirkete dönmek için yönetim kurulunun baştan aşağı değişmesini istediği belirtildi.

OpenAI’ın mevcut yönetimi kurulu Sutskever, Quora CEO’su Adam D’Angelo, eski GeoSim Systems CEO’su Tasha McCauley ve Georgetown Güvenlik ve Teknoloji Merkezi’nin strateji yöneticisi Helen Toner’dan oluşuyor. Microsoft’un yönetim kurulunda olmaması dikkatinizi çekmiş olabilir. Esasında burada ismi geçen hiçbir yetkilinin OpenAI’da hissesi yok. Şirket bu özelliğiyle geleneksel şirketlerden ayrılsa da Microsoft’un hafta sonu yönetim kurulunda sandalyeye sahip olmak için de OpenAI’ya baskı yaptığı bildirilmişti. Ancak Altman’ın dönmesine yönetim kurulundaki dört kişinin karşı çıktığı belirtiliyor.

Microsoft’un OpenAI’daki hisseleri ne olacak?

Microsoft’un OpenAI’da “milyarlarca dolarlık” yatırımı var. Bu yatırımın 10 milyar dolar değerinde olduğu da söyleniyor. Ayrıca OpenAI Microsoft’un sunduğu bulut hizmetlerinden de yararlanıyor. Bu da OpenAI’ın akıbeti ne olacak sorusunu akıllara getiriyor. Ancak Nadella cevabını vermekte gecikmedi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Microsoft CEO’su “OpenAI ile ortaklığımıza bağlılığımız aynı kalacak. Microsoft Ignite’ta duyurduğumuz ürünlerde izleyeceğimiz yol haritasını, yenilik yapmaya devam etme kabiliyetimizi sürdürmek konusunda kendimize güveniyoruz. Emmett Shear ve OpenAI’ın yeni liderlik ekibini tanımayı ve onlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Dijitalin devleri kapışıyor: CEO'sunu Microsoft'a kaptıran OpenAI Twitch'ten transfer yaptıDijitalin devleri kapışıyor: CEO’sunu Microsoft’a kaptıran OpenAI Twitch’ten transfer yaptı