ASELSAN’ın yeni hedefi NATO ihaleleri ve Doğu Avrupa

İhracatta 86 ülkeye ulaşan ASELSAN'ın Genel Müdürü Ahmet Akyol 'Bu sene Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonuyla NATO'ya yöneldik. Dünyadaki en yüksek standartların olduğu NATO'da ihalelere giriyoruz' dedi.

Bilim Teknoloji 23 Şubat 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
"Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı" için bulunduğu Antalya'da konuşan ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayi) Genel Müdürü Ahmet Akyol 2023'te 601 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladıklarını belirtti.

Türkiye’nin savunma sanayii devi şirketi Aselsan, gözünü NATO ülkelerine ve özellikle de Doğu Avrupa’ya dikti. Halen dünyanın 86 ülkesine ihracat yapan ASELSAN’ın (Askerî Elektronik Sanayi) Genel Müdürü Ahmet Akyol bu konuda çok iddialı.

“Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı” için bulunduğu Antalya’da konuşan ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol tüm platform üreticilerinin içindeki elektronik sistemleri, akıl katan sistemleri üreten bir şirket olduklarını belirterek denizaltı, gemi, kara araçları, İHA, uçak, helikopter ve uydularda kullanılan faydalı yükler, elektronik sistemler, son teknoloji ürünleri geliştirdiklerini söyledi. Bu sistemleri geliştirerek savunma sanayinin  katma değeri yüksek ihracat yapmasının önünü açtıklarına dikkati çeken Akyol “Doğrudan temin edip son kullanıcıyla buluşturduğumuz ürünler de var. 14 ülkede ofis, şirketimiz veya ortaklığımız var. Güney Amerika’dan Güney Afrika’ya, Uzak Doğu’dan Balkanlar’a, Orta Doğu’dan Türk cumhuriyetlerine kadar birçok yerde fabrikalarımız, dizayn ofislerimiz faaliyet gösteriyor. Küresel bir şirket haline dönüştük. Dünyada önemli savunma sanayi firmalarının listelendiği ligde Türkiye’yi temsil eden en yukarıdaki firmayız” dedi.

‘Dünyada kendi segmentimizde ilk üçe girmek istiyoruz’

Akyol 2023’te 601 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladıklarını, bunun ASELSAN’ın bugüne kadar ulaştığı en yüksek rakam olduğunu söyledi. Dört yeni ülkeye ihracat yapma imkanı yakaladıklarını aktaran Akyol “Böylece kurulduğumuz günden bu yana ihracat yaptığımız ülke sayısı 86 oldu” dedi.

Akyol 2024 stratejilerini alanında en iddialı ürün yapmak, dünyada kendi segmentinde en azından ilk üçte olmak, ihracat odaklı büyüyen ve yeni konseptler yaparak dünyada fark yaratan bir anlayışı uygulamak olarak belirlediklerini söyledi.

Türkiye’ye ambargo nedeniyle verilmeyen kameralara karşı ASELFLIR 500 kamerasını yaptıklarını ve bunun dünyadaki bütün muadillerinden daha iyi bir ürün olduğunu söyleyen Akyol “İhracat odaklı büyümeye, geliştirmeye devam ediyoruz. 2024’te dünyanın her yerinde bayrak göstermeye devam edeceğiz. 2024 hem savunma sanayi sektörü hem de ASELSAN için başarılarla dolu bir yıl olacak” dedi.

‘NATO ihaleleri için özel birim kurduk’

ASELSAN’da NATO ihaleleri için özel birim kurduklarını anlatan Akyol “NATO’nun bütün birimleriyle çalışıyoruz. Bu sene Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın koordinasyonuyla NATO’ya yöneldik. Bütün dünyadaki en yüksek standartların olduğu NATO’da ihalelere giriyoruz. NATO standartlarında dünyadaki sayılı şirketlerle  yarışacak pozisyona girmek bir süreçti ve bunu başardık. Bu, geldiğimiz seviyeyi gösteriyor. Sadece NATO değil, OCCAR ve BM gibi uluslararası bütün yapılarda daha fazla yer almaya odaklandık” dedi. Ukrayna-Rusya savaşıyla özellikle Doğu Avrupa’da askeri harcamalarda artış olduğunun altını çizen Akyol şunları söyledi:

“Romanya’dan yeni geldim. Macaristan’dan Polonya’sına, Estonya’sına kadar  savunma sanayine geçmişten daha fazla odaklanılıyor. Doğu Avrupa’yı önümüzdeki dönemde geleneksel ihracat pazarlarımızın içinde yeni bir alan olarak görüyorum. ASELSAN olarak Balkanlar ve Polonya için yeni birimimizi, ofisimizi aktif hale getirdik. Geleneksel pazarlara yeni yeni başlayan Afrika ülkelerinin yanı sıra Doğu Avrupa’nın da eklendiğini söylemek isterim. Şili’de tank modernizasyonu ihalesi kazandık. Orada bu çalışmayı yürütmeye başladık. Filipinler’de hava savunma ihalesi kazandık. Dünyanın bütün noktalarında faaliyet gösterecek seviyeye çıktık.”

‘ASELSAN çalışanlarının yüzde 60’tan fazlası mühendis’

ASELSAN bünyesinde 10 bin 600 çalışan olduğu bilgisini veren Akyol çalışanların yüzde 60’tan fazlasının mühendis olduğuna işaret etti. Dokuz AR-GE merkezleri bulunduğunu belirten Akyol sözlerini şöyle tamamladı:

“Ankara ve Konya’da iki meslek lisemiz var. Her yıl çalışanlarımızın yüzde 10’u kadar stajyer alıyoruz. Bu yıl ilk defa üniversitelerin üçüncü sınıfındaki gençlerin ASELSAN’da yarı zamanlı çalışabileceği bir program başlattık. Üniversite üç ve dördüncü sınıf öğrencileri ASELSAN’da deneyim kazanıyor. Yeni yetkinlikler kazandıracağımız uluslararası eğitim programlarımız var. ASELSAN Akademisi’ni kurduk. Mühendislerimiz bu akademide master ve doktora yapabiliyor. Lise çağından doktorasına uçtan uca yatırım yaptığımız çalışanlarımızla Türkiye’nin çok zorlayıcı projelerini bir bir hayata geçiriyoruz. Ülkemizin bize yüklediği sorumluluk ile daha fazlasını yapmak için çaba gösteriyoruz.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.