Satürn’ün ham James Webb görüntülerine bayılacaksınız

Gökyüzü tutkunlarının beklediği anın fragmanı elimize ulaştı... James Webb Uzay Teleskobu'nun Satürn'ü tüm görkemiyle sergilediği görüntüler yakında resmi olarak yayımlanacak ama bu haliyle bile büyüleyici güzelliğe sahip ham fotoğraflara bakmazsanız çok şey kaçırırsınız.

Bilim Teknoloji 29 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
JWST'nin NIRCam aracı tarafından yakalanan işlenmemiş Satürn görüntüsü. Fotoğraf: JWSTFeed.com

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWST) yakaladığı Satürn görüntülerinin ham hali, teleskobun faaliyete başlamasından bu yana topladığı her veriyi yayımlayan ancak resmi olmayan JWST feed web sitesinde yayımlandı.

Güneş Sistemini’nin en büyük ikinci gezegeninin yeni görüntüleri, Leicester Üniversitesi’nde astronom Leigh Fletcher tarafından yönetilen ve Satürn sisteminin atmosferi, halkaları ve uydusu da dahil olmak üzere her şeyini gözlemlemeyi amaçlayan bir proje için çekildi.

Halkalı gaz devinin JWST tarafından 24-25 Haziran tarihlerinde yakalanan görüntüleri işlenmemiş siyah-beyaz veriler olarak mevcut. Ancak bu haliyle bile gezegenin ve meşhur halkasının görüntüleri büyüleyici bir manzara sunuyor.

JWST’yi NASA ile birlikte kontrol eden Avrupa Uzay Ajansı (ESA), görüntülerin nasıl üretildiğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Her modern teleskop gibi JWST de film kamerası gibi renkli görüntüler çekmiyor. Dünya’ya gelen görüntüler siyah beyaz oluyor ve aşina olduğumuz o muhteşem manzaraları görebilmek için bu görüntüler üzerinde daha çok çalışma yapılıyor. Bu işlem sadece görüntülerin güzel görünmesini sağlamak için değil, faydalı bilimsel bilgileri vurgulamak için de gerekiyor” dedi.

ESA, siyah-beyaz karelerin Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) ve Orta Kızılötesi Araç (MIRI) gibi araçlardan birinin dedektörüne düşen ışın parçacıklarını yansıttığını söyledi.

James Webb derin uzayda yaşamın temeli olan molekülü bulduJames Webb derin uzayda yaşamın temeli olan molekülü buldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.