Tasarı onaylandı: Kanada’da, Google ve Meta, haberler için medya kuruluşlarına para ödeyecek

Kanada Senatosu, Google ve Meta'ya, platformlarında paylaştıkları haberler için medya kuruluşlarına ödeme yapma zorunluluğu getiren yasa tasarısını onayladı. Tasarı kraliyet onayı aldıktan sonra yasalaşıp 6 ay içinde yürürlüğe girecek.

Bilim Teknoloji 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Kanada Senatosu, Google ve Meta’ya, platformlarında paylaştıkları haberler için medya kuruluşlarına ödeme yapma zorunluluğu getiren yasa tasarısını onayladı.

Bu hamle, Kanada’da Başbakan Justin Trudeau hükümeti ile Silikon Vadisi’ndeki teknoloji devleri arasındaki gerilim sürerken geldi.

Meta yaptığı açıklamada, söz konusu yasaya uyacaklarını belirtti.

Kanada Senatosunun onayladığı tasarı, İngiliz Kraliyet Temsilcisi Kanada Genel Valisi’nin onayının ardından yasalaşacak ve 6 ay içinde yürürlüğe girecek.

Meta, Instagram ve Facebook’taki haberlere erişimi bitiriyor

Meta, söz konusu yasa nedeniyle Kanadalıların Facebook ve Instagram’daki haberlere erişiminin sonlandırılacağını duyurdu. Şirket böylece sosyal medya platformlarında paylaşılan haber metinleri için medya kuruluşlarına gelir ödemeyi zorunlu kılan C-18 yasasına uyulacağını belirtti.

The National Post’un haberine göre, haber içeriklerini kaldırması halinde yasaya karşı yükümlülüğü kalmayan Meta ile aynı yöntemi izlemesi durumunda Google’dan görüntülenebilen haberlerin de Kanadalılar için kısıtlanabileceği düşünülüyor. Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriquez, yasanın henüz yürürlüğe girmediğini ve Meta’nın yasaya karşı henüz bir yükümlülüğü bulunmaması nedeniyle haber içeriklerine erişimi kesmesine gerek olmadığını vurguladı. Rodriquez, büyük sosyal medya platformlarının söz konusu ödemeyi yapmasının, Kanadalıların haklarının korunması dolayısıyla önemli olduğuna dikkati çekti.

 

Aslında fena fikir değil: Elon Musk, Mark Zuckerberg'ü kafes dövüşüne davet ettiAslında fena fikir değil: Elon Musk, Mark Zuckerberg’ü kafes dövüşüne davet etti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.