Ve onaylandı: Fransa’da 15 yaş altı için sosyal medya kısıtlaması

Fransa'da Ulusal Meclis, tüm dünyada tartışılan bir konuda kritik karara imza atarak 15 yaşından küçüklerin sosyal medya platformlarına kaydolması ve bu platformları kullanmasını veli iznine tabi tutan tasarıyı kabul etti. Senato aynı kararı onaylarsa nihai olarak kabul edilmiş olacak.

Bilim Teknoloji 30 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Platformlara yasal taleplere cevap için tanınan süre kişi veya mülke ciddi zarar riski bulunduğunda en fazla 8 saat olacak.

Fransa’da Ulusal Meclis, 15 yaş altı kullanıcıların sosyal medya platformlarına kaydolmasını ve kullanmasını veli iznine tabi tutan tasarıyı kabul etti.

Fransız milletvekilleri, sosyal medyada nefretle mücadele etmeyi amaçlayan yasa tasarısını 2’nci kez görüştü. Oturumda oy birliğiyle kabul edilen tasarı, 15 yaşından küçük çocukların platformlara kaydolması için velisinden izin almasını zorunlu kılıyor. Buna göre, platformların, kullanıcıların yaşını ve küçüklerin velisinden izin alıp almadığını doğrulamak için bir sistem kullanması gerekecek.

Kurallara uymayan platformlara, dünya genelindeki cirosunun yüzde 1’ine kadar para cezası verilebilecek. Veliler, platformlardan, 15 yaşındaki çocuklarının hesaplarını askıya almasını talep edebilecek.

Tasarı, sosyal medya ve çevrim içi platformların, adli soruşturmalar kapsamında 10 günde elektronik içeriklerle ilgili yasal taleplere yanıt verme zorunluluğunu da kapsıyor. Platformlara tanınan bu süre, kişi veya mülke ciddi zarar riski bulunduğunda ise en fazla 8 saat.

Tasarı Fransız Parlamentosunun diğer kanadını oluşturan Senatoda yeniden görüşülecek. Fransa’da bir yasa tasarısının nihai olarak kabul edilmesi için Parlamentonun iki kanadı olan meclis ve senatonun aynı tasarı metnini onaylaması gerekiyor.

Sosyal medya ABD’de resmen çocuk zihin sağlığının bir numaralı konusu: Ne yapmalı? Yaş sınırı kaç olmalı?Sosyal medya ABD’de resmen çocuk zihin sağlığının bir numaralı konusu: Ne yapmalı? Yaş sınırı kaç olmalı?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.