Dayanamayacağı tek zorluk insan tahribatı: Koparana 244 bin TL ceza

Kum zambağının Latince adı “zorlu şartlara dayanabilen” anlamına geliyor. Dayanamayacağı tek durum ise insan tahribatı, yani koparılmak. Samsun’un bazı sahillerinde yetişen koruma altındaki kum zambaklarını koparana 244 bin TL ceza kesiliyor.

Çevre 6 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Dünya Doğayı Koruma Birliğince, dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altına alınan kum zambakları (Pancratium maritimum), Samsun’un Tekkeköy ve Alaçam sahillerinde doğal şekilde yetişiyor.

Temmuz ve ağustosta çiçek açan kum zambaklarını koparanlara 244 bin 315 lira ceza kesiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Korkmaz, gazetecilere, kum zambaklarının Türkiye dışında Akdeniz havzasındaki ülkelerin kıyı kumullarında yayılış gösterdiğini söyledi.

Tunceli'de ters laleler çiçek açmaya başladıTunceli’de ters laleler çiçek açmaya başladı

Kum zambağının Latince adının “zorlu şartlara dayanabilen” anlamına geldiğine işaret eden Korkmaz, şöyle konuştu:

“Gerçekten de kumul habitatlar besin ve su durumu, yüksek sıcaklık ve güneşlenme nedeniyle oldukça zorlu şartlara sahip. Kum zambakları, zorlu şartlara sahip habitatların doğal ekosisteminde dayanıklılık göstererek yayılabiliyor. Kum zambağının dayanıklılık gösteremeyeceği bir durum var, o da insanın tahrip edici etkisi. İnsan faktörünün tahrip edici etkisi ortaya çıktıktan sonra kum zambakları, bu adaptasyon yeteneklerine rağmen habitatlarından yok olmakta.

Özellikle kıyı kumul habitatlarında son dönemlerde görülen yaygın plaj turizmi, kontrolsüz yapılaşma ve sahilden kum alma, ekosistemin ve habitatın ortadan kaldırılması, kum zambaklarının da ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığınca kum zambaklarının tohumlarının toplanmasını, koparılmasını, soğanlarının ihracatını yasaklayan yönetmelik yayımladığını belirten Korkmaz, “Dolayısıyla kum zambaklarının koparılması, para cezasıyla cezalandırılıyor.”

Korkmaz, para cezasının ötesinde kum zambaklarının tahribatını önleyecek koruma alanlarının oluşturulmasının da önem taşıdığını vurguladı.

Instagram'cılar koşun, Van'da dev gelincik tarlaları var!Instagram’cılar koşun, Van’da dev gelincik tarlaları var!

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.