İSKİ’den tatilcilere ‘korozyon’ uyarısı: Tatil dönüşü suyu biraz akıtın

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), dokuz günlük tatil nedeniyle evlerde kullanılmayan su borularında pas birikimleri oluşabileceğine dikkat çekti.

Çevre 1 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ( İSKİ), dokuz günlük tatil nedeniyle evlerde kullanılmayan su borularında pas birikimleri oluşabileceğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada; “Böyle durumlarda özellikle tesisatı eski olan evlerin boru, vana ve bataryalarında korozyona bağlı pas birikimleri olabilmekte bu da suyun rengini değiştirmektedir. Suyun rengindeki bu değişim İSKİ’den kaynaklanmamakta, su bir süre açık bırakıldığında sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır” denildi.

İSKİ’nin yazılı açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere Kurban Bayramı tatili dokuz gün olarak gerçekleşmektedir. Bu gibi uzun süreli tatillerde İstanbullular şehir dışına çıkabilmekte ve evlerinde uzun süre su kullanılmamaktadır.
Böyle durumlarda özellikle tesisatı eski olan evlerin boru, vana ve bataryalarında korozyona bağlı pas birikimleri olabilmekte bu da suyun rengini değiştirmektedir. Suyun rengindeki bu değişim İSKİ’den kaynaklanmamakta, su bir süre açık bırakıldığında sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. İstanbul’a 365 gün 24 saat temiz, sağlıklı ve güvenilir su sağlayan İSKİ olarak kamuoyuna saygı ile duyururuz”

İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesindeİstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.