Kızıldeniz’den Akdeniz’e: İstilacı kızıl lokum ilk kez görüldü

Kızıldeniz'den Akdeniz'e ulaşan yeni bir balık türüne kızıl lokum adı verildi. Akdeniz'de ilk kez görülen kızıl lokum saldırgan bir tür ve uzmanlar, mevcut balıklarla arasındaki mücadelenin nasıl şekilleneceğini izliyor.

Çevre 29 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birlikte tropik türler de Akdeniz’e geçmeye başladı. Bu geçişle birlikte tropik türler Akdeniz’de popülasyon kurdu ve özellikle Doğu Akdeniz’in ekosistemini derinden değiştirdi. Akdeniz de artık tropik bir deniz karakteri kazanmaya başladı. Ancak Küresel ısınma ve Süveyş Kanalı’nın derinleşmesi sonucu Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelen istilacı balık türleri de keşfedilmeye başlandı.

Akdeniz şimdilerde yeni bir Kızıldeniz türüne evsahipliği yapıyor. ‘Synodus Randalli’ adıyla bilinen bu türü, İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Cemal Turan anlattı ve daha önce Akdeniz’e gelerek yerleşen gümüş adını verdikleri balık türüne benzediğini ifade etti.

‘İyi bir gelir sağlayacak’

Prof. Dr. Turan, “Bu türü Akdeniz’de İskenderun Körfezi girişinde bulduk. Bu tür, Türkiye denizleri ve tüm Akdeniz için çok yeni. Ekonomik olarak değerli bir tür olacağına inanıyoruz. Balıkçılar ekonomik anlamda katkı sağlayacak iyi bir gelir sağlayacağını düşünüyoruz. Çünkü benzeri gümüş balığı halk tarafından çok beğeniliyor” dedi.

Prof. Dr. Turan, bu balık türünün de yırtıcı ve saldırgan olduğunu belirtirken, “Atak bir tür ve diğer yerli türlerimize ekolojik anlamda zarar verebilir. Zamanla yapacağımız gözlemlemeler bölgedeki gelişimini bize gösterecektir. Bulunduğumuz bölge ve denizlerimiz yabancı türün istilası halinde. İstila eden türler de birbirini tüketebiliyorlar. Aralarında büyük bir mücadele olacaktır. Önümüzdeki günlerde bekleyiş içerisindeki yaygınlığı, yayılımı nasıl olacak veya adaptasyon sağlayıp burada tutunacak mı, bunu zaman gösterecek. Kalıcı bir tür olarak görünüyor. Ekonomik olarak da sevilen bir tür de olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Kızıldeniz’den gelen balık türlerinin zaman içerisinde Ege ve Marmara denizlerine kadar yayıldığını ifade eden Turan, şöyle konuştu:

“Mersin ve Antalya üzerinden Ege’ye yayılır mı bilemiyorum. Çünkü diğer türler yayıldı. Biz de elimizden geldiğince bu konuda çalışmalar yaparak yöneticilere konuyla ilgili bilgi sağlıyoruz. Araştırmalarımızın sonuçlarını iletiyoruz.”

Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Programı Dr. Öğr. Üyesi Servet Ahmet Doğdu da labarotuvarda Kızıldeniz’den gelen ‘Synodus Randalli’ balık türünün genetik incelemelerini yapmak için kas örneklerini aldıklarını, yapılarını morfolojik olarak da öğrenmek için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Yeni tür kuş gribi insana bulaştıYeni tür kuş gribi insana bulaştı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.