Türkiye’nin en sıcak iki ilçesi: 46 dereceye dayandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarıları sonrası sıcak hava Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde etkisini sürdürüyor. Antalya'nın Kaş ilçesi ile Muğla'nın Köyceğiz ilçesi, 45,9 derece ile Türkiye'nin en sıcak yeri oldu.

Çevre 17 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Sıcak hava dalgası yurt genelinde etkili oluyor. Artan sıcaklıklar özellikle yaşlılar ve çocuklar için risk yaratıyor. Sağlık Bakanlığı geçen hafta  aşırı sıcak havaya karşı uyardı, mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması istendi. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Mecburen dışarı çıktığınız durumlarda gölge yerleri tercih edin ve dışarıda uzun süre kalmamaya dikkat edin” denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ‘yüksek sıcaklık’ uyarısında bulunduğu, ülke genelinde etkili olan sıcak hava dalgası Antalya’yı da vurdu. Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği kentte, hem şehir sakinleri hem tatilciler zor anlar yaşadı. Özellikle kalabalık görüntüsü ile dikkat çeken Konyaaltı Sahili’nde yoğunluğun az olduğu görüldü.

Sıcaklık Düden Şelalesi'ni de vurdu: Artık ölçmeden de fark ediliyorSıcaklık Düden Şelalesi’ni de vurdu: Artık ölçmeden de fark ediliyor

Önceki gün ölçülen sıcaklıklarla; Türkiye’nin en sıcak yeri, 45,9 derece ile Antalya’nın Kaş ilçesi Çavdır Orman Sahası ve Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Zeytinalanı Ekip Orman Deposu oldu. Antalya ve Muğla’yı 45,7 derece ile Şırnak’ın Cizre ilçesi takip etti. Diğer yandan Antalya’nın Manavgat ilçesinde sıcaklık 44,7, Aksu ve Konyaaltı’nda 44,3, kent merkezinde ise 44,1 derece olarak ölçüldü. Kentte, bugün ve yarın da sıcaklığın 40 derece üzerinde seyredilmesi bekleniyor.

Şehirleşme sıcaklığı arttırıyorŞehirleşme sıcaklığı arttırıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.