ABD’de ilk: Çin merkezli kimya şirketleri fentanil kaçakçılığıyla suçlandı

ABD Adalet Bakanlığı ilk kez fentanil yapımında kullanılan kimyasalların yasa dışı kaçakçılığını yapan Çin merkezli 4 kimya şirketi ve Çin uyruklu 8 kişiye karşı suç duyurusunda bulundu. Suçlamalar 200 kilogram kimyasala el konulmasının ardından geldi. Bu 25 milyon ABD'liyi öldürebilecek bir miktar.

Dünya 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

ABD Adalet Bakanlığı, bir açıklama yaparak Çin merkezli kimya şirketlerine ilk kez yöneltilen fentanil kaçakçılığı suçlamasına dair detayları paylaştı.

Buna göre söz konusu kişiler ve şirketlere yapılan suçlamaların, Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi tarafından yürütülen soruşturmalar sırasında, 200 kilogramdan fazla fentanil yapımında kullanılan kimyasalların ele geçirilmesinin ardından geldiği bildirildi.

El konulan 200 kilogram kimyasal için çarpıcı bir veri de paylaşıldı: Bu yaklaşık 25 milyon ABD’liyi öldürmeye yetecek bir miktar.

Adalet Bakanı Merrick Garland, ülkedeki fentantil kaçakçılığını sonlandırmak için üretiminden satışına kadar her adımını takip ettiklerini söyledi. Garland, bunun için sadece Meksikalı kartellerin değil aynı zamanda kartellere fentanil üretilmesi için ihtiyaç duyulan malzemeleri tedarik eden Çin merkezli kimya şirketlerinin de peşinden gittiklerini kaydetti.

Çin merkezli 4 şirket ve bunların yöneticileri de dahil Çin uyruklu 8 kişiye, 3 farklı iddianamede fentanil üretiminde kullanılan kimyasalları ABD’ye yasa dışı tedarik edip satışını yapma suçlaması yöneltiliyor. New York Güney Mahkemesi Savcısı Damian Williams da suçlanan şirketlerde çalışan bir şirket yöneticisi ve pazarlama müdürünün gözaltına alındığını bildirdi.

ABD’de acı bilançı: Her gün 150’den fazla kişi fentanilden yaşamını yitiriyor

Meksika’da fentanil üretimi ve kaçakçılığı, ülkenin uyuşturucu kartelleriyle mücadelesi açısından önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 5 Nisan’da Çinli mevkidaşı Şi Jinping’den, Çin’den yasa dışı yollarla ülkeye getirilen fentanil sevkiyatlarını durdurmak için yardım istemişti.

Washington, güneydeki komşularına, illegal yollarla ABD’ye getirilen fentanil ürünlerinin Meksika’daki üretim ve dağıtımını engelleme çabalarını artırmaları için baskı yapıyor.

ABD yönetimi, 30 Mayıs’ta uyuşturucu üretmek için kullanılan ekipmanların uluslararası yayılımına karışan Çin ve Meksika’daki 17 kişi ve kuruluşu yaptırım listesine eklemişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, ABD’de her gün 150’den fazla kişi fentanil gibi sentetik uyuşturucular nedeniyle hayatını kaybediyor. Sentetik ağrı kesici olarak kullanılan fentanilin, morfinden 100 kat daha güçlü olduğu ve 2 miligram alındığı takdirde ölümcül olabileceği belirtiliyor.

Fentanil dediler reçine çıktıFentanil dediler reçine çıktı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.