Bu nasıl zafiyet? Biden, savunma bakanının kanser olduğunu yeni öğrenmiş

Beyaz Saray devam eden tüm şeffaflık tartışmalarına rağmen Biden'ın prostat kanseri olduğunu herkesten saklayan Savunma Bakanı Austin'e güvendiğini ve bakanın görevine devam edeceğini belirtti.

Dünya 10 Ocak 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Başkanı Joe Biden

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin’in gizlice hastaneye kaldırılması ve aslında aralık ayından bu yana prostat kanseri tedavisi gördüğünün ortaya çıkmasıyla başlayan şeffaflık tartışmaları devam ediyor. Austin’in prostat kanseri olduğunu yeni öğrendiğini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden “şeffaflık” tartışmalarındaki tüm sorumluluğu üstlendiğini açıkladı. Konuya ilişkin bir açıklama da Beyaz Saray’dan geldi. Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby günlük basın brifinginde Savunma Bakanı Austin’in sağlık durumunu ve Beyaz Saray ile Pentagon arasındaki koordinasyon tartışmalarını değerlendirdi. Kirby Austin’in 22 Aralık 2023’te hastaneye yatıp ameliyat olduğunu ve 1 Ocak’ta enfeksiyon dolayısıyla yoğun bakıma alındığını Beyaz Saray’ın ancak 5 Ocak günü öğrendiğini açıkladı.

İmalı açıklama: Bu ideal bir durum değil

Kirby Austin’in prostat kanseri olduğunu Biden’ın da ABD yerel saatiyle salı günü sabah saatlerinde öğrendiğini belirtti ve bu konuda savunma bakanının şeffaf davranıp Beyaz Saray’a bunu daha önce iletmesi gerektiğini ima etti. Bunun ideal bir durum olmadığını dile getiren Kirby Austin’in hastalığını ve tedavinin neden günlerce yönetimden gizlediğine şu aşamada cevap veremeyeceğini ifade etti. “Bakan Austin sorumluluğu aldığını ilk açıklamasında açıkça ortaya koydu, bu önemli bir şey. Ancak bu sabaha kadar Beyaz Saray’da kimse Bakan Austin’in prostat kanseri olduğunu bilmiyordu, Başkan da hemen bilgilendirildi” diyen Kirby Austin’in sağlık durumu ve tedavisiyle ilgili tüm gelişmelerle ilgili Pentagon’un gerekli açıklamaları yapacağını kaydetti.

Şeffaflık tartışması büyüyor

Kirby, Austin’in sağlık durumuna ilişkin Beyaz Saray’a bilgi vermemesinin güven sorunu olup olmadığına ilişkin soruya Biden’ın Austin’e güvendiğini ve bakanın görevine devam edeceğini söyleyerek cevap verdi. Austin’in ameliyat için anestezi altındayken görev ve yetkilerini yardımcısına aktardığını ve bunun normal bir prosedür olduğunu anlatan Kirby, sorunun bu durumdan Beyaz Saray’ın haberdar olmaması olduğunu vurguladı. Basın brifingindeki hemen tüm muhabirlerin Austin’in sağlık durumuyla ilgili şeffaflık sorununa dikkati çekmesi üzerine Kirby durumun farkında olduklarını, kurumlararası koordinasyon konusunda hassas olmaya çalıştıklarını belirtti.

Seçimler öncesi Biden yönetimine bir darbe daha

ABD hem mart ayındaki ön seçimler, hem de kasım ayındaki başkanlık seçimi için geri sayıma çoktan başladı. Ancak Demokratların muhtemel adayı olarak öne çıkan Biden ve yönetiminin karnesi kırıklarla dolmaya devam ediyor. Gazze’de devam eden İsrail işgaline yaklaşımı, ABD’nin savaştaki ülkelere yaptığı savunma yardımlarının ülke güvenliği için harcanmadığı eleştirileri, Biden’ın “demans” olduğu yönündeki iddialar derken şimdi de yönetimdeki koordinasyon krizi Beyaz Saray’ı sıkıştırmaya devam ediyor.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde de günler önce ameliyat olan ve yoğun bakımda kalan ABD Savunma Bakanı ile ilgili tartışmaların Biden yönetimi içinde krize dönüştüğü ve Beyaz Saray’ın bu süreçten haberdar olmamasının kamuoyunda ciddi soru işareti yarattığı vurgusu öne çıkıyor.

Cumhuriyetçiler de bakanın görevinin gereklerini yerine getiremediğini ve bunu bildirmemesinin açıkça anayasa ihlali olduğunu söylüyor.

Prostat kanseri teşhisi

ABD’de 22 Aralık’ta hastaneye kaldırılan Austin’in prostat kanseri tedavisi gördüğü duyurulmuştu. Austin’in tedavisinin sürdüğü Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesinden yapılan yazılı açıklamada bakana aralık başında prostat kanseri teşhisi konulduğu belirtilmişti. Austin’in 22 Aralık’ta hastaneye kabul edildiği, genel anestezi altında prostatektomi adı verilen minimal bir cerrahi prosedüre tabi tutulduğu bildirilen açıklamada ameliyatın iyi geçtiği ifade edilmişti. Bakanın ertesi gün taburcu edildiği ancak ameliyattan kaynaklanan şiddetli karın, kalça ve bacak ağrısı ile mide bulantısı komplikasyonları üzerine 1 Ocak’ta tekrar hastaneye kaldırıldığı bilgisine yer verilen ilk açıklamada Austin’in idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığı kaydedilmişti.

Üç gün yoğun bakım ünitesinde kalan Austin’in durumundan Beyaz Saray’ın ilk olarak 5 Ocak Cuma günü haberdar olduğu ortaya çıkmıştı.

Pentagon Sözcüsü: ABD Savunma Bakanı 'gizlilik gereği' yoğun bakıma alındıPentagon Sözcüsü: ABD Savunma Bakanı ‘gizlilik gereği’ yoğun bakıma alındı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.