Gazze’de insanlar çaresiz: Yemek yok, cenazeler eşeklerle taşınıyor

İsrail'in saldırıları altında yerle yeksan olan Gazze'de hayatta kalanlar yiyecek yemek bulamıyor. Saldırılar nedeniyle at ve eşeklerin çektiği araçlarla yaralı ve cenazeler taşınırken arpa fiyatları da tırmanışa geçti.

Dünya 31 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi’nde binlerce Filistinlinin açlık ve susuzluk riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Fotoğraf: AA

İsrail, Gazze’yi vurmaya ve insani yardımlara yönelik ambargolarına devam ederken Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze halkının aç ve yiyecek temin etme konusunda çaresiz olduğunu açıkladı.

UNRWA Gazze Direktörü Thomas White, X sosyal medya platformu hesabında, UNRWA’ya ait insani yardım konvoyunun önünde yiyecek temin edebilmek için toplanan yüzlerce Filistinlinin olduğu bir video paylaştı.

Gazze halkının karşı karşıya kaldığı çaresizliği ifade eden White, bölgedeki Filistinlilerin yüzde 40’ının açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. White, Gazze’de hayatta kalma mücadelesi verildiğini kaydederek, “Gazze’nin kuzeyi de dahil olmak üzere tüm bölgede güvenli ve sürdürülebilir insani yardımlar için daha fazla kaynağa ihtiyaç olduğunu” vurguladı.

Yaralılar ve cenazeler hayvanlarla taşınıyor

Yolların ve araçların İsrail’in saldırılarıyla harabeye döndüğü Gazze’de, artık yaralılar ve cenazeler hastaneye at ve eşeklerin çektiği araçlarla götürülüyor.

Filistin’in çaresizliği sadece gıda konusunda değil. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana yoğun saldırıları ve uzun yıllardır devam eden ablukası nedeniyle araçlar caddelerden büyük ölçüde çekildi. Artık, ulaşım için at ve eşek arabaları kullanılmaya başlandı. At ve eşeklerin çektiği arabalar, İsrail’in yoğun bombardımanı ve ablukası nedeniyle yolcu, yaralı ve cenaze taşıma araçlarına alternatif olarak kullanılıyor. Yüzlerce Filistinli, savaş kaynaklı zorlukların bir kısmını hafifleten bu ilkel ulaşım araçlarını kullanmaktan başka çare bulamıyor. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği bombardımanda onlarca ambulansı da direkt hedef aldığını belirtiyor. Dolayısıyla bu araçlar aynı zamanda İsrail’in saldırıları sırasında sayıları artan yaralı ve ölüleri hastanelere taşımak için de bir alternatif oldu.

Hayvanlar, fazla iş yükünden dolayı yorgun düşüyor

Filistinli genç Ebu Avvad, AA’ya yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi sakinleri, saldırı günlerinde günlük ihtiyaçlarını karşılamak için tek ulaşım aracı haline gelen bu araçlara bağımlı oldu” dedi.
Yakıt krizinden dolayı araç kullanılamadığına dikkati çeken Ebu Avvad, ulaşım için bu ilkel araçların kullanıldığını, yoğunluktan dolayı çoğu zaman atının yorgun düştüğünü dile getirdi.

Arpa ve saman fiyatları yükseldi

Gazzelilerin mecbur kaldıkları at ve eşek arabalarına yoğun talep olduğunu ifade eden Ebu Avvad, ancak hayvanlar için arpa ve saman fiyatlarının da arttığını buna bağlı olarak taşıma maliyetlerinde de ciddi artış yaşandığını belirtti.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 800’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 21 bin 507 Filistinli öldürüldü, 55 bin 915 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 168’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 502 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 318 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 129 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Mısır: Gazze'de ateşkes için sunduğumuz teklife yanıt gelmediMısır: Gazze’de ateşkes için sunduğumuz teklife yanıt gelmedi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.