Hollanda Kralı’ndan kölelik özrü

Hollanda Kralı Willem Alexander, ülkesinin kölelikteki rolü nedeniyle özür diledi. Halkın karşısına geçen Alexander, 'Kelimelerin ağırlığını kalbimde ve ruhumda hissediyorum' dedi.

Dünya 2 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Hollanda Kralı Willem Alexander, Hollanda’nın köle ticaretini yasaklamasının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende, ülkesinin kölelikteki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Alexander, “Bugün karşınızda duruyorum. Bugün kralınız ve hükümetin bir üyesi olarak bizzat özür diliyorum. Kelimelerin ağırlığını kalbimde ve ruhumda hissediyorum” ifadesini kullandı.

Orange-Nassau Hanedanlığı’nın kölelikteki ‘kesin rolünün’ belirlenmesi amacıyla bir çalışma yapılması için talimat verdiğini belirten Alexander, insanlığa karşı bu suç karşısında harekete geçmekteki açık şekildeki başarısızlık için af diledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Aralık 2022’de ülkesinin kölelik tarihi ve köle ticaretindeki rolü sebebiyle hükümeti adına resmi olarak özür dilemişti. Güney Amerika ve Afrika’nın kıyı kesimlerinde sömürge yönetimi kuran Hollanda, 16. yüzyılın sonlarında “Transatlantik” bölgesinde köle ticaretine başlamış ve “altın çağı”nı yaşadığı 17. yüzyılın ortasında Güney Amerika ile Avrupa arasındaki köle ticaretinin en önemli aktörlerinden biri olduktan sonra 1 Temmuz 1863’te köle ticaretini resmen yasaklamıştı.

The Guardian'ın 'kölelik özrü' fitili ateşledi: İngiliz monarşisinin köle ticaretiyle ilişkisi araştırılacakThe Guardian’ın ‘kölelik özrü’ fitili ateşledi: İngiliz monarşisinin köle ticaretiyle ilişkisi araştırılacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.