Rusya: Gazze’deki savaşın sebebi ABD’nin Ortadoğu siyasetidir

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ABD'nin Ortadoğu bölgesine yönelik siyasetinin Gazze Şeridi'nde gerginliğe yol açtığını söyledi. Lavrov "Şiddet döngüsünün durdurulması, Filistinlilere acı çektiren adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerekiyor" dedi.

Dünya 29 Aralık 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu. / Fotoğraf: AA

Gazze’deki savaşta üçüncü aya yaklaşılırken İsrail’in 7 Ekim saldırılarının ardından başlattığı işgal harekatında ölü sayısı 21 bini geçti. Ateşkes çağrılarına rağmen saldırılarını sürdüren İsrail işgali kentteki üç büyük mülteci kampının içlerine doğru genişletti. Kente insani yardım girişleri ise sınırlı bir şekilde yapılıyor. Savaş giderek kızışırken ABD’nin Tel Aviv’e sarsılmaz desteği de olası bir çözümü sürüncemeye sokuyor.

Rus haber ajansı Tass’a röporaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu. Lavrov ABD’nin Ortadoğu bölgesine yönelik siyasetini değerlendirerek “ABD’nin Ortadoğu’da perde arkasında diplomasi oynamaya yönelik girişimlerinin sonuçlarından herkesin bir ders çıkarması zamanı geldi. Washington’un arabuluculuk çabaları tekelleştirmeye ve meselenin (Filistin) uluslararası hukuk temelini baltalamaya yönelik yaklaşımı mevcut gerginliğe yol açtı” dedi.

Rus yaklaşımının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Genel Kurulu ve Arap Barış Girişimi’ne dayandığına dikkat çeken Lavrov şöyle devam etti:

“Kalıcı barışı tesis edilmesinin formülü iyi biliniyor. Bu formül İsrail ile barış ve güvenlik içinde yaşayacak, başkenti Doğu Kudüs olacak 1967’deki sınırlar içinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasını içeriyor. Uluslararası arabulucuların görevi, tarafların tüm tartışmalı konuları çözmeleri için diyalog kurmalarına yardımcı olmaktır. Elbette bu kolay değil.”

Lavrov terör saldırılarına ve bu saldırılara “uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal eden toplu cezalandırma yöntemleriyle” yanıt verilmesine karşı çıktıklarını vurguladı ve ekledi:

“Şiddet döngüsünün durdurulması, Filistinlilere acı çektiren adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerekiyor. Ancak bu şekilde Filistin-İsrail meselesinin bulunduğu bölgede ve Ortadoğu’da istikrar sağlanabilir.”

Ukrayna’yı da konuştu: Zelenskiy’de barışı sağlama iradesi yok

Ukrayna’daki savaşa ilişkin de açıklamalarda bulunan Lavrov, Ukrayna ordusunun sahada “başarısız olduğunu” ancak buna rağmen Batılı ülkelerin Kiev’e askeri yardım sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Lavrov “Zelenskiy (Ukrayna Devlet Başkanı) yönetiminde barışı sağlama iradesi olmadığını görüyoruz. Yönetim temsilcileri savaş bakımından düşünüyor ve agresif söylemler kullanıyor. Çatışmaların durdurulması söz konusu değil. Zelenski’nin 30 Eylül 2022’de imzaladığı Rus yönetimiyle müzakere yasağı geçerliliğini sürdürüyor” diye konuştu.

‘Ermenistan Karabağ meselesinde Rusya’yı suçluyor’

Rus diplomat ayrıca bölgedeki diğer bir gerilim noktası olan Karabağ’a ilişkin de konuştu. Ermenistan mevcut dış siyasetine ilişkin Lavrov “Erivan’ın Batılıların iknalarına boyun eğerek dış siyaset çizgisini değiştirmeye, Rusya’yı Karabağ’ı kaybetmesinde suçlamaya çalıştığını” söyleyerek şunları kaydetti:

“Son zamanlarda Erivan NATO ve bazı NATO üye ülkeleriyle işbirliğini geliştiriyor. Ermenistan bu yıl NATO’nun birkaç etkinliğine katıldı. Ermenistan silahlı kuvvetlerini NATO standartlarına göre yenilemeye devam ediyor. Ülkenin askerleri bazı NATO ülkelerinde hazırlık görüyor. Bu bizi endişelendiriyor. NATO’nun asıl hedefi bölgedeki konumlarını güçlendirmek, ‘böl ve yönet’ şemasına göre manipülasyon için koşullar yaratmaktır. Ermeni meslektaşlarımızın dikkatini buna defalarca çektik. Erivan’ın NATO ile etkileşimin derinleşmesinin savunma ve güvenlik alanında egemenlik kaybına yol açtığının farkında olduğunu umuyorum.”

Bakan Lavrov ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ermenistan ve Güney Kafkasya bölgesine barış ve istikrarı getirmeye çalışmadığını söyledi.

Silah kontrolü alanındaki duruma da değinen Lavrov “Silah kontrolü alanındaki durum ABD’nin istikrarsızlaştırıcı politikaları ve yıkıcı eylemleri nedeniyle kötüleşiyor” dedi. Lavrov ayrıca “ABD’nin uluslararası güvenlik alanında gerilimi kasıtlı olarak artırdığının” altını çizdi.

'Unutulan' savaş: Rusya atakta, Ukrayna talepkâr, ABD umutsuz‘Unutulan’ savaş: Rusya atakta, Ukrayna talepkâr, ABD umutsuz

Stoltenberg: Rusya, Ukrayna'yı sonsuza kadar kaybettiStoltenberg: Rusya, Ukrayna’yı sonsuza kadar kaybetti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.