Türkevi saldırganına şizofreni teşhisi kondu

New York'ta bulunan Türkevi'ne demir levyeyle saldıran ve camları kırdıktan sonra yakalanan Recep Akbıyık'a tutulduğu hastanede şizofreni teşhisi konuldu. Mahkemenin denetimli serbestlik kararı nedeniyle, Akbıyık tedavisi tamamlanınca taburcu edilecek. Bir sonraki duruşma 25 Temmuz'da olacak.

Dünya 2 Haziran 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Türkevi saldırganı, Recep Akbıyık hastanede iki kişiye saldırmış, camları yumruklamış ve özel odaya kapatılmış.

New York’taki Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun bulunduğu Türkevi’ne 22 Mayıs’ta demir levyeyle saldıran sanık Recep Akbıyık’a şizofreni teşhisi koyulduğu bildirildi.
Sanığın New York’ta sevk edildiği hastane yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Akbıyık’ın ilaçla tedavisine başlandı. Türkevi’nin camlarına demir levyeyle saldıran sanığın hastanede de agresif tavırlarını sürdürdüğünü, kendisine ve başkasına zarar verme potansiyeli bulunduğunu belirten yetkililer, Akbıyık’ın hastanede iki kişiye saldırdığını, camları yumrukladığını ve özel odaya kapatıldığını aktardı.

İlaç tedavisinden sonra mahkemenin verdiği ‘denetimli serbestlik’ kararı uyarınca sanığın hastaneden taburcu edileceğini kaydeden yetkililer, Akbıyık’a şizofreni tanısı koyulduğunu ifade etti.

New York Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Akbıyık hakkında 28 Mayıs’ta ‘denetimli serbestlik kararı’ verilmişti. Akbıyık’ın, Türkevi ve yakınına herhangi bir şekilde yaklaşması yasaklanırken mahkeme tarafından bir sonraki duruşma tarihi 25 Temmuz olarak belirlenmişti.

Akbıyık, mahkemenin ardından kolluk güçleri nezaretinde akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için New York Bellevue Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları bölümüne sevk edilmişti.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.