Apple AB’den onayı aldı, ödeme hizmetlerini diğer firmalara açacak

2020'de Apple Pay ödeme sisteminin rekabet kurallarına uyup uymadığına ilişkin resmi soruşturma başlatan AB Komisyonu şirketin endişeleri gidermek için mobil cüzdan ve ödeme hizmetlerine erişim izni verme taahhüdünü kabul etti.

Bilim Teknoloji 11 Temmuz 2024
Apple, iPhone kullanıcılarının mobil cihazlarıyla ödeme yapmasına imkan sağlayan ödeme sistemine erişim iznini başka şirketlere de verebilecek.

Avrupa Birliği (AB) Apple firmasının mobil ödeme sistemini rakip şirketlere açma teklifini kabul etti. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında teknoloji şirketi Apple’ın ödeme hizmeti Apple Pay’e yönelik rekabet soruşturması hakkında açıklamalarda bulundu.

“Komisyon Apple’ın sunduğu taahhütleri kabul etmeye karar verdi” diyen Vestager, Apple’ın taahhütlerinin Komisyonun mobil cüzdan alanındaki rekabet endişelerini giderdiğini söyledi. Vestager “Apple cihazları ve işletim sistemleri etrafında kapalı bir ekosistem inşa etti. Bu hizmetler arasında mobil ödemeler ve mobil cüzdan olarak adlandırılan uygulamalar da yer almaktadır” dedi.

Komisyonun ön görüşünün Apple’ın iPhone’larla ödeme yapmak için gereken teknolojiye erişimi kısıtlayarak hakim konumunu kötüye kullandığı yönünde olduğunu anımsatan Vestager Apple’ın diğer geliştiricileri dışlayarak iPhone kullanıcılarına yönelik yeni ve rakip mobil cüzdanları engellediğini anlattı. Vestager Apple’ın davranışlarının inovasyonu ve tüketicileri olumsuz etkilendiğini belirterek bunun AB rekabet kurallarına aykırı olduğunu söyledi.

“Bu endişeleri gidermek için Apple bu yılın başlarında bir dizi taahhütte bulundu” diyen Vestager verilen 10 yıllık taahhütlerin Apple’ın Avrupa’daki çalışma biçiminde rakip ve müşteriler yararına önemli değişiklikler içerdiğini, güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısından çözüm sunduğu için Apple’ın taahhütlerini kabul ettiklerini belirtti.

Vestager “Artık rakipler mağazalarda iPhone ile mobil ödemeler için Apple Pay ile etkin bir şekilde rekabet edebilecek. Tüketiciler, aralarından seçim yapabilecekleri daha geniş, güvenli ve yenilikçi mobil cüzdan yelpazesine sahip olacak” değerlendirmesi yaptı.

Ne olmuştu?

Apple tarafından sunulan bir mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti olan Apple Pay, iPhone kullanıcılarının mobil cihazlarıyla ödeme yapmasına imkan sağlıyor. AB Komisyonu 2020 yılında Apple’ın ödeme sisteminin birlik rekabet kurallarına uyup uymadığına ilişkin resmi soruşturma başlatmıştı.

Apple AB’nin Apple Pay ödeme sistemine ilişkin rekabet endişelerini gidermek için üçüncü taraf mobil cüzdan ve ödeme hizmetlerine erişim izni vermeyi taahhüt etmişti.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda. Komisyon bu soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor, rekabete zarar verecek durumların tespiti halinde buna son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor. Pek çok şirket rekabet soruşturmasını sonlandırmak ve yüksek para cezası almamak için AB’ye çeşitli taahhütlerde bulunuyor.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.