Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor: Ekonomik veriler masaya yatırılacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yarın yapılacak ikinci toplantısında Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile TÜİK temsilcileri ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşacak. Ardından işçi ve işveren tarafı pazarlığa başlayacak.

Ekonomi 17 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını yarın yapacak.

Doğrudan yedi milyon çalışanı, dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında yarın yapılacak ikinci toplantısında ekonomik veri ve raporlar görüşülecek. Pazarlık çerçevesinin belirlenmesi açısından önem taşıyan bu toplantıda temel ekonomik veriler masaya yatırılacak.

Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşması bekleniyor. Henüz rakam telaffuz etmeyen işçi ve işveren tarafı sunulacak ekonomik veri ve raporların ardından pazarlığa başlayacak.

Asgari ücretin ilk turunda ücreti pas geçip, vergi indiriminde anlaştılarAsgari ücretin ilk turunda ücreti pas geçip, vergi indiriminde anlaştılar

Dört işçi geçim şartlarını anlattı

İlk kez dört işçinin birden yer aldığı ilk toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hükümet olarak hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerin mutabakatıyla yeni asgari ücret rakamını tespit etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Daha sonra söz alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da süreci dengeli bir rakam ve mutabakatla tamamlama arzusunda olduklarını söyledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ise enflasyon verilerine yönelik eleştirilerde bulunarak yeni asgari ücretin işçilerin ve toplumun beklentilerine uygun olmasını istedi.

Açılış konuşmalarının ardından komisyon üyelerine söz verildi. TÜRK-İŞ heyetindeki Adana’da hastanede işçi olarak çalışan Hatice Akgedik, Ankara’da kasiyerlik yapan Meliha Nur Şıkbudak, Çorum’da yaşayan enerji işçisi Saffet Canbaz ve Bolu’da karayolları işçisi Durmuş Öztürk geçim şartlarını anlattı, geçinmek için gerekli ücret taleplerini dile getirdi.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belli tarihlerde toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Net 11 bin 402 lira

Asgari ücret aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Katma değer artışı reel ücret artışını solladı, asgari ücrete yüksek zam şartKatma değer artışı reel ücret artışını solladı, asgari ücrete yüksek zam şart

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.