Bakan Şimşek’ten ev sahiplerine ‘beyanname’ uyarısı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 21 bin TL'nin üstünde kira geliri olanların beyanname vermeleri için son tarihin 5 Nisan olduğunu hatırlattı. Şimşek aksi durumda vatandaşların yaptırıma maruz kalabileceğini açıkladı.

Ekonomi 2 Nisan 2024
Bakan Mehmet Şimşek, denetim planına alınan 1,2 milyon gayrimenkulden 420 bininde yerinde tespitte bulunduklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira beyannameleriyle ilgili sosyal medya hesabından hatırlatma yaptı. Şimşek sosyal medyası X’te yaptığı açıklamada Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etme çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü söyledi.
Bakan denetim planına alınan 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduklarını, saha denetimlerine ve mükellefleri bilgilendirmeye devam ettiklerini aktardı.
Şimşek şöyle devam etti: “2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

Vergi ve harçlara yüzde 58,46 zam geldiVergi ve harçlara yüzde 58,46 zam geldi

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.