İlbak Holding medyaya giriyor, CNBC’yi yayınlayacak

Uluslararası medya markalarından CNBC ile İlbak’ın ortak televizyon kanalı CNBC Türkiye yayın hayatına başlıyor. Yeni kanal iş ve ekonomi dünyasından haber verecek.

Ekonomi 11 Mayıs 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
CNBC Türkiye günde en az 10 saat canlı yayın yapacak.

Maden, pazarlama iletişimi, medya, turizm, baskı hizmetleri, gayrimenkul geliştirme ve hızlı tüketim gıda sektörlerinde farklı şirketleriyle faaliyet gösteren İlbak Holding, televizyon yayıncılığına da adım atıyor. İlbak Holding’den yapılan açıklamaya göre, dünyanın iş ve ekonomi haberciliğinin önde gelen isimlerinden Amerikalı CNBC International ile birlikte kurulan CNBC Türkiye, yeniden yayına çıkmaya hazırlanıyor.

Açıklamaya göre merkezi İstanbul’da bulunacak CNBC Türkiye, günde en az 10 saat canlı yayın yapacak, finans, ekonomi ve iş dünyası haberlerini verecek. Kanalın yayın içeriği, Abu Dhabi, Londra, New York ve Singapur dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki CNBC bürolarının uluslararası yayınlarıyla desteklenecek.

Ekim 2023’te lansmanı planlanan CNBC Türkiye, uydu, kablo, karasal yayın ağları, internet yayın platformları ve geniş bant hizmeti sunan platformlar üzerinden ülke genelinde izleyicilere yaygın ve kolay erişim sunmak istiyor ama bilindiği kadarıyla bu kanal için bir frekans alınmış değil.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan CNBC International Başkanı ve Genel Müdürü John Casey, “İlbak Holding ile birlikte CNBC Türkiye’yi müjdelemekten ve CNBC’nin eşsiz ve dinamik içeriğini Türkiye’de yeniden izleyici kitleleri ile buluşturmaktan ötürü çok heyecanlıyız.” dedi.

“Geri getirmekten memnunuz’

İlbak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat İlbak da CNBC’yi Türkiye’ye, Türkçe içeriğiyle geri getirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“CNBC Türkiye, taahhüt ettiğimiz eksiksiz, tarafsız, doğru bilgi ve haber içeriğiyle hiç şüphesiz ülkemizdeki iş piyasalarında çığır açacaktır. Türkiye, 85 milyonluk nüfusu ve büyüyen yatırımcı tabanıyla hareketli ve çok yönlü bir ekonomiye sahiptir. Amacımız, karar alma süreçlerini kolaylaştıracak gelişmiş bir bilgi akışı sağlamak ve Türkiye’deki iş dünyasının ve piyasaların tüm potansiyelini ortaya çıkarmaktır. CNBC Türkiye, izleyicilerinin sürekli değişen küresel iş ortamında bilinçli kararlar almalarına ve fırsatları yakalamalarına yardımcı olacaktır.”

Türkiye’den 2015’te çıkmıştı

Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal 16 Ekim 2000’de Türkiye’de yayın yapmak üzere CNBC-e adlı bir ekonomi ve dizi kanalı kurmuş ancak kanal daha sonra Eylül 2015’te Discovery Communications’a satılmıştı. Kanal yayın haklarının sona ermesi nedeniyle 6 Kasım 2015 tarihinde yayın hayatına son vererek yerini TLC Türkiye kanalına bırakmıştı.

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.