‘Dolar ralli yapacak’ diyen JPMorgan’a SPK’dan 33 milyon lira ceza

2 Mayıs'ta yayınladığı raporda seçimin ardından "Ortodoks politikalara güçlü bağlılık oluşursa dolar 25 liraya çıkar, MSCI Endeksi yüzde 74 artar, oluşmazsa dolar 30 liraya çıkar, MSCI yüzde 29 düşer" diyen ABD'li yatırım bankası JPMorgan'a SPK, yaklaşık 33 milyon lira idari para cezası kesti.

Ekonomi 7 Mayıs 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul AŞ piyasalarında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin yapılan inceleme sonucunda ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Securities PLC’ye “piyasa bozucu eylemleri” gerekçesiyle yaklaşık 33 milyon liralık idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. ABD’li yatırım bankası JPMorgan’ın 2 Mayıs’ta yayınladığı raporda, 14 Mayıs seçiminin ardından “ortodoks politikalara güçlü bağlılık” oluşması halinde dolar/TL tahminleri 25, “ılımlı ortodoks politika senaryosunda ise 30 seviyesinde öngörülmüştü. JPMorgan, stratejistleri David Aserkoff ve Inga Q. Galeni imzalı raporda, “ortodoks politikalara güçlü bağlılık” oluşması halinde MSCI Türkiye Endeksi’nin dolar bazında yüzde 74 yukarı yönlü potansiyele sahip olacağını, “ortodoks politikalara ılımlı bir dönüş” yaşanması halinde ise yüzde 29 düşüş ihtimali ortaya çıkacağını tahmin etmişti.

 

JPMorgan'dan dolar/TL'de iki senaryo: 25 lira da olabilir 30 lira daJPMorgan’dan dolar/TL’de iki senaryo: 25 lira da olabilir 30 lira da

2 halka arza daha onay

SPK haftalık bültenine göre, Bien Yapı’nın 42,8 liradan, Kayseri Şeker’in ise 16,27 liradan halka arz başvurusuna onay verildi. Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 110 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

Ulusal Faktoring AŞ’nin 110 milyon liralık, Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 140 milyon liralık, Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ’nin 65 milyon liralık, Çağdaş Faktoring AŞ’nin 170 milyon liralık, Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 350 milyon liralık, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 1 milyar 840 milyon liralık borçlanma aracı ihraç başvurusuna izin verildi.

Borçlanma aracı ihraç başvurusuna izin verilen şirketler arasında 300 milyon lirayla İnfo Yatırım Menkul Değerler AŞ, 500 milyon lirayla Osmanlı Yatırım Menkul Değerler AŞ, 190 milyon lirayla Tam Finans Faktoring AŞ ve 250 milyon euroyla Yapı ve Kredi Bankası da yer aldı.

Yabancı bankalardan ortak görüş: Seçimden sonra faiz ve dolar yükselecekYabancı bankalardan ortak görüş: Seçimden sonra faiz ve dolar yükselecek

5 yatırım fonunun kurulmasına izin verildi

Kurul, Blupay Menkul Değerler AŞ unvanlı aracı kurum kuruluşuna izin verdi. Hedef Portföy Yönetimi AŞ Müstakil Özel Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ’ye ait Emlak Katılım Yeni Evim Gayrimenkul Yatırım Fonu, Efor Gayrimenkul Yatırım Fonu, Downtown Otel Gayrimenkul Yatırım Fonu ve Göksu Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verilmesi ve katılma paylarının ihracına ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talepleri olumlu karşılandı.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ, SPK’nin “Gayrimenkul Dışındaki Varlıkları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” listesine; Lodos Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ ise “Makine ve Ekipmanları Değerlemeye Yetkili Kuruluşlar” listesine alındı.

Nar Kitle Fonlama Platformu AŞ’nin paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere, kurul tarafından yetkilendirilen platformlar listesine alınma talebi olumlu karşılandı.

Seçimden sonra dolar kaç para olur kumarıSeçimden sonra dolar kaç para olur kumarı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.