Döviz mevduatına stopaj artırıldı, KKM’de istisna uzatıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile döviz mevduat hesaplarında uygulanan stopaj oranı yüzde 20'den yüzde 25'e yükseltildi. Kur korumalı mevduat hesabına uygulanan stopaj istisnası ise yıl sonuna kadar uzatıldı.

Ekonomi 29 Haziran 2023
Bu haber 11 ay önce yayınlandı
Döviz mevduatına stopaj oranı yüzde 20'den 25'e çıkarılırken, KKM hesabı olanlara yüzde 0 stopaj avantajı yıl sonuna kadar uzatıldı.

Bankada döviz mevduatı bulunanlara bir ceza daha getirilirken, kur korumalı mevduat (KKM) hesabında yüzbinlerce lirası olanlara stopaj istisnası yıl sonuna kadar uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile döviz mevduat hesaplarında uygulanan stopaj oranı yüzde 25’e yükseltildi. Daha önce stopaj oranı 1 yıla kadar yüzde 20, 1 yıldan uzun vadeye yüzde 18 olarak uygulanıyordu. KKM hesabına uygulanan stopaj istisnası ise yıl sonuna kadar uzatıldı.

Söz konusu karar ile tasarruf sahiplerinin, tasarruflarını TL cinsinden açtıkları mevduat ve katılım hesaplarında tutmalarını teşvik etmek ve TL’nin değerinin korunmasını özendirmek amacıyla KKM ve katılım hesaplarına sağlanan vergisel avantajlar devam ettirilecek.

TL mevduat hesaplarıyla yine TL cinsinden açılmış katılım hesaplarından elde edilen gelirler ile bazı menkul kıymetlere uygulanan indirimli tevkifat oranı uygulamasının süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak.

KKM'de stopaj avantajı yıl sonuna kadar uzatılacakKKM’de stopaj avantajı yıl sonuna kadar uzatılacak

Üretim odaklı ve ihracatı önceleyen para ve maliye politikalarının eş güdümüyle tüm araçların etkin şekilde kullanılması kapsamında Aralık 2021’de devreye alınan KKM sistemi içerisinde birikimlerini değerlendiren gerçek ve tüzel kişilerin bu hesaplardan elde ettikleri gelirlerine uygulanan yüzde sıfır tevkifat uygulaması 31 Aralık 2023’e kadar sürecek.

Gerçek kişiler, yüzde sıfır tevkifata tabi KKM hesaplarından elde ettikleri gelirleri için beyanname vermiyor. Kurumlar vergisi mükellefleri ise yüzde sıfır tevkifata tabi KKM hesaplarından elde ettikleri gelirleri kurum kazancına dahil ediyor ve KVK geçici 14’üncü maddesinde yer alan istisna düzenlemesi uyarınca kurumlar vergisi ödemiyor.

Şimşek’in imzaladığı ve Cumhurbaşkanlığı’na sunulan karar ile TL mevduat hesaplarıyla yine TL cinsinden açılmış katılım hesaplarından elde edilen gelirlerde indirimli tevkifat oranı uygulamasının süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

Dolar, euro, altın ve borsa bayram tatiline 'zirvede' bırakarak girdiDolar, euro, altın ve borsa bayram tatiline ‘zirvede’ bırakarak girdi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.