Dünya pazarlarında ihracatçının işi zorlaşıyor

İSO'nun Türkiye İhracat İklimi Endeksi ekim ayında 48,5 seviyesine gerileyerek yılbaşından bu yana en belirgin bozulmaya işaret etti. Endeks Türkiye'nin ana ihracat pazarlarında işinin güçleştiğini gösteriyor.

Ekonomi 9 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Türk imalat sektörü ihracatının en büyük on pazarından yedisinin bulunduğu Avrupa’da, İspanya hariç tüm pazarlar ekim ayında daraldı.

Türkiye’nin ana ihracat pazarlarındaki ekonomik aktivitenin düzeyini gösteren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi eşik değer 50’nin altında kalarak ekim ayında 48,5’e gerileyerek üst üste altıncı kez düştü. İSO verilerine göre endeks eylüldeki 49 seviyesinden 48,5’e gerilerken ihracatçılar yılın son çeyreğinin başında zorlu talep ortamıyla karşı karşıya kalmaya devam etti.

Endekste 50’nin üzerinde ölçülen tüm değerler ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor. Türkiye’nin ihracatındaki duraklama da ana pazarlarda ekonomik aktivitenin hız kestiğini teyit ediyor.

Avrupa’da durgunluk yayılıyor ihracatçının işi zorlaşıyorAvrupa’da durgunluk yayılıyor ihracatçının işi zorlaşıyor

Zayıflık yine büyük ölçüde Avrupa’daki ana ihracat pazarlarında devam eden yavaşlamadan kaynaklandı. Türk imalat sektörü ihracatının en büyük on pazarından yedisinin bulunduğu Avrupa’da, İspanya hariç tüm pazarlar ekim ayında daraldı. Birleşik Krallık’ta ekonomik aktivite üst üste üçüncü ay azalırken, Avrupa Merkez Bankası’nın son iki yılda sürekli faiz arttırdığı Avrupa’da birlik ekonomisinin motoru olan Almanya’da daralma eğilimi dört aya ulaştı. İtalya ve Fransa’da ise son beş ay boyunca üretim düştü.

Türk imalat sanayi ürünlerinin en büyük ikinci ihracat pazarı ABD, Ekim ayında da büyümeye devam etti. Faiz artırımına ara veren ABD’de genişleme ılımlı düzeyde olmakla birlikte son üç ayın en yüksek hızında gerçekleşti.

Ortadoğu’daki büyüme de fayda etmedi

Talebi olumlu yönde etkileyen pazarların büyük bölümü savaşa rağmen yine Orta Doğu’da yer aldı. Büyümenin son dört ayın en yüksek temposuna ulaştığı Birleşik Arap Emirlikleri, anket paneli kapsamında en hızlı genişleyen pazar oldu.

Bir diğer önemli ihracat pazarı olan Rusya’da ise üretim ekim ayında güçlü bir şekilde artmaya devam etti. Böylece ekonomik aktivite son dokuz ay boyunca büyüdü.

Dördüncü çeyreğin başında güçlü performans gösteren diğer ihracat pazarları ise Asya ülkeleri oldu. Hindistan’da büyüme yüksek temposunu korurken Singapur, Endonezya ve Filipinler de kayda değer üretim artışlarıyla öne çıktı.

İhracatçının keyfi orta şekerliİhracatçının keyfi orta şekerli

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sanayi ihracatçıları, ekim ayında da Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumdan etkilenmeye devam etti. İktisadi faaliyetin birçok önemli ihracat pazarlarında gerilemesi, genel iklimin bozulmasına yol açtı” dedi.

Harker, “ABD ekonomisindeki güçlenme belirtilerinin yanı sıra Asya ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde gözlenen büyüme ise genel tablodaki bozulmaya engel olamadı. Bu nedenle, yeni ticaret arayışlarına yönelen imalatçılar dünyada ekonomik durumun daha güçlü seyrettiği bölgelere odaklanmaya karar verebilirler” diye konuştu.

Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ulusal PMI anketlerindeki PMI üretim endekslerinin bir araya getirilerek ağırlıklandırılmasıyla hesaplanıyor. Ağırlıklar, ihracat pazarlarının Türk imalat sanayi ihracatından aldıkları paylara ilişkin istatistikler kullanılarak oluşturuluyor.

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.