Elektrik güvence bedelinde havuç-sopa dönemi: Düzenli ödeyene indirimli, ödemeyene zamlı

EPDK'nin yeni taslağına göre mesken aboneleri için 680-1,135 TL olan güvence bedeli faturasını ödemeyenlerden yüzde yüksek alınacak, düzenli ödeme yapanlardan alınmayacak. Mültecilere de yüzde 50 zam görünüyor.

Ekonomi 11 Temmuz 2024
Değişiklik kapsamında, kaçak elektrik faturalarına dair borç kapsamında borç sahibine bildirim yapmadan dağıtım şirketi tarafından yasal takip işlemi başlatılmayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) taslak çalışması kapsamında fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni yapacakları sözleşmelerde güvence bedeli alınmamasının planlandığını açıkladı. EPDK’den yapılan açıklamaya göre kurum Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri içeren taslağı resmi internet sitesinden kamuoyu görüşüne açtı. 15 gün boyunca ilgili kurumlar ve sektörden gelecek görüşler toplanacak ve gerekli görülmesi halinde yapılacak değişikliklerle Kurul taslakla ilgili nihai kararını verecek.

Taslakla fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni sözleşmelerde güvence bedeli alınmaması planlanıyor. Mevcut durumda mesken aboneleri için 680-1,135 lira arasında güvence bedeli alınıyor. Borcundan dolayı sözleşmesi iptal edilen aboneler ise yeni abonelik için yüzde 50 daha fazla güvence bedeli ödüyor. Öte yandan yabancı uyruklu tüketicilerin genellikle aboneliği sonlandırmadan kullanım yerini terk etmesinin yasal takibe konu kalıntı borç tutarını artırdığını tespit eden EPDK yeni bir önlem aldı.

Yabancı uyrukludan da yüzde 50 fazla alınacak

Taslağın kabul edilmesi halinde tahsilat riski sebebiyle yabancı uyruklu tüketicilerin ilk abonelik işlemlerinde mevcut güvence bedeli yüzde 50 daha fazla alınacak. Fatura ödemelerini 24 ay boyunca düzenli yapan yabancı uyruklu mesken aboneleri de sonraki aboneliklerinde güvence bedeli ödememe hakkına sahip olacak.

Taslak kapsamında sunulan değişiklikle sektörün dijitalleşen dünyaya uyumu için kağıt ve zaman israfının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Buna göre yüz yüze yapılan ve çok sayıda sayfa içeren perakende satış sözleşmeleri aboneye imza için şart koşulmayacak ve bunun yerine abonenin imzasına temel bilgileri içeren özet niteliğinde bir sayfa sunulacak. Sözleşmenin tamamı ise aboneye dijital ortamda iletilecek.

Sonlandırılan perakende satış sözleşmesinde unutularak talep edilmeyen ve iadesi yapılamayan kalıntı güvence bedeli bütün imkanlar kullanılarak hak sahibine ulaştırılacak. Ancak hak sahibine ulaşılamayan hallerde oluşan toplam tutar tarifeden düşülmek suretiyle tüm tüketicilere tarife düşüşü olarak yansıtılacak. İlgili abonelerin güvence bedeli hakkı ise baki olacak ve talebi halinde ilgili şirketlerin söz konusu bedeli ödeme yükümlülüğü devam edecek.

Kaçak elektrik kullanımına daha fazla ceza

Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler kaçak elektrik kullanımına yönelik yeni tedbirleri de içeriyor. Kaçak elektrik tespit, tahakkuk, faturalandırma ve tahsil aşamalarında şirketlerin uygulamalarında görülen eksiklikler ortadan kaldırılarak ilgili işlemlerde dağıtım şirketleri arasında uygulama birliği sağlanacak.

Kaçak elektrik kullanımı ceza katsayısı artırılacak ve kaçak kullanımı tespit edilenler daha yüksek ceza ödeyecek. Yüksek kaçak oranlı bölgelerde herhangi bir asayiş sorununa meydan vermeden kaçak miktarın tespiti ve önlenmesi için her türlü teknolojik imkan ve veri kullanımı artırılacak.

Değişiklikle dağıtım şirketi kaçak elektrik faturaları borçlarında borç sahibine bildirim yapmadan yasal takip işlemi başlatmayacak. Öncelikle yüksek ceza katsayılı kaçak tüketim faturası düzenlenecek ve bu faturanın ödenmemesi halinde dağıtım şirketi bildirim yaparak icra yoluna gidecek.

Elektrik zammı çiftçinin belini büküyor: Gıda fiyatlarına yansıması kaçınılmazElektrik zammı çiftçinin belini büküyor: Gıda fiyatlarına yansıması kaçınılmaz

İSO Başkanı'ndan elektrik zammına tepki: Enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratırİSO Başkanı’ndan elektrik zammına tepki: Enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratır

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.