Emeklilerden ocak zammı 7 bin 500 lira kök aylığın üzerine yapılsın çağrısı

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün, milyonlarca emeklinin kök aylığının en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında olduğunu belirterek, '7 bin 500 lira, kök aylık kabul edilmeli, ocak zammı bunun üzerine yapılmalı' dedi.

Ekonomi 9 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Şimşek seçim sonrası AKP'li kurmaylarla yaptığı toplantıda Türkiye gazetesine göre emeklilerin durumunu iyileştirici düzenleme yapılması durumunda Türkiye'nin dışarıdan yüzde 50 faizle borçlanması gerekeceğini söylemiş.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin kök aylığının en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında olduğunu belirterek, “7 bin 500 lira, kök aylık kabul edilmeli, ocak ayındaki zam bunun üzerine yapılmalı” dedi.

Genel Başkanı Kazım Ergün, geçmişte sosyal güvenlik mevzuatında yapılan bazı değişikliklerin emekli aylıklarında eşitsizliğe yol açtığını söyledi. Ergün’e göre Türkiye’deki emekli sayısı 15,6 milyon civarında ve yaklaşık 6 milyon emekli 7 bin 500 lira düzeyinde aylık alıyor.

‘En düşük kök aylık 5 bin 500 lira’

Milyonlarca emeklinin kök aylığının en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında olduğunu vurgulayan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Ergün şunları söyledi:

“”Devlet katkısıyla 7 bin 500 liraya yükseltilen kök aylıkların en düşüğü 5 bin 500 lira seviyesinde. 5 bin 500 liralık kök aylığa kamuoyunda beklentisi oluşan yüzde 50 zam uygulansa bile bu kapsamdaki emeklilerin alacağı aylık 8 bin 250 lira olacak. Bu durumda devlet katkısıyla 7 bin 500 lira aylık alan bir emeklinin aylığına aslında yüzde 10 zam yapılması anlamına gelecek. Kök aylığı 5 bin 500 ila 7 bin 500 lira arasında olan emeklilerin aylıklarına ise kök aylığının seviyesine göre yüzde 20 veya yüzde 33 düzeyinde zam yapılacak.”

‘Yüksek prim ödeyene seyyanen zam yapılsın’

Emeklilerin gelir ve refah seviyesinin artması için kök aylıkların yükseltilmesi gerektiğini belirten Ergün, “Milyonlarca emeklinin kök aylığı en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında. Emeklilerin önemli bir kısmı devlet katkısıyla 7 bin 500 lira aylık alıyor. Bu nedenle 7 bin 500 lira kök aylık kabul edilmeli, ocak ayındaki zam bunun üzerine yapılmalı. Bu adım atılmazsa milyonlarca emekli yine enflasyonun altında zam almış olacak” diye konuştu.

Ergün, yüksek prim ödeyerek 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların haksızlığa uğratılmaması için bu gruptakilerin aylıklarına da ayrıca seyyanen iyileştirme yapılmasını isteyerek, bu rakamın temmuz ayında memurlara uygulanan 8 bin 77 lira tutarında olması gerektiği belirtti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.