Erdoğan: Fiyatları artıran aşırı kâr hırsı

Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatlarla ilgili olarak "Aşırı kâr hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın, sorun devam edecektir" dedi. 

Ekonomi 23 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Irak ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan açıklamalarında gıda fiyatlarındaki artışa ve kamudaki tasarrufa ilişkin de konuştu. Gazetecilerin “Fahiş fiyatlar için yeni bir yol haritası ya da yeni bir adım var mı?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan “Gerekli tedbirler için ilgili bakanlıklarımız şu anda çalışmalarını yapıyorlar. Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir” dedi. Cumhurbaşkanının uçakta iç politikaya dair değerlendirmelerini buradan, terörle mücadele ve Irak ziyaretine ilişkin değerlendirmelerini ise buradan okuyabilirsiniz.

Erdoğan ekonomiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

“Burada temel önceliğimiz her şeyden önce vatandaşımızın refahıdır. Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya koyabiliriz. Aşırı kâr hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın sorun devam edecektir. Hele gıda gibi mecburi kalemlerde buna müsaade edemeyiz. Gerekli tedbirler için ilgili bakanlıklarımız şu anda çalışmalarını yapıyorlar. Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir. Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılması konusu da düşünülebilir. Burada taviz veremeyiz, üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek.”

‘Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri şart’

Kamuda tasarrufa yönelik çalışmalar hakkında konuşan Erdoğan “Tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır. Yani bundan farklı bir şey anlaşılmamalı. Bütçelerin buna göre revize edilmesi için bizler de şu anda bir çalışma yapıyoruz” dedi. Erdoğan kamuda tasarruf çalışmaları için de şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir. Gerçek ihtiyaçlar tespit edilip ihtiyaç dışı harcamaların önü kesilecek. Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumundayız. Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız. Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız.”

Şimşek 'Kamuda daha çok tasarruf yapacağız' dedi, IMF'den övgü yağdı: Biz de olsak, aynı ekonomik programı tavsiye ederdikŞimşek ‘Kamuda daha çok tasarruf yapacağız’ dedi, IMF’den övgü yağdı: Biz de olsak, aynı ekonomik programı tavsiye ederdik

Kamuda otomobil tasarrufu tutmadı: Son 27 ayın harcaması 13 yılın yarısını yakaladıKamuda otomobil tasarrufu tutmadı: Son 27 ayın harcaması 13 yılın yarısını yakaladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.