Esnaf da EYT’den yararlanmak için Meclis’i bekliyor

TESK Genel Başkanı Palandöken, prim gün sayısının yüksekliği nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkarın, sayının SSK'lılarla eşitlenmesi için Meclis'in açılmasını beklediğini söyledi.

Ekonomi 3 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 'Esnafın EYT'den faydalanmasını öngören geriye dönük borçlanmayla devlete önemli bir gelir sağlanacağı unutulmamalı' dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarın, prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenerek 7 bin 200 güne inmesi talebinin olumlu karşılandığını belirtti. Esnafın, bu konudaki çalışmaların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kısa sürede görüşülerek kabul edilmesine kilitlendiğini ifade eden Palandöken, şunları ifade etti:

Bakan Bilgin: EYT'de 1999 öncesine tek tip düzenleme yaptıkBakan Bilgin: EYT’de 1999 öncesine tek tip düzenleme yaptık

“Artık müjdelerin gerçekleştirilme zamanı. Sosyal Güvenlik Kurumu; Bağ-Kur, SSK’lı ve Emekli Sandığına tabi tüm çalışanların sorunlarının birlikte çözüleceği bir yer. Yapılacak yeni düzenlemeyle norm birliği sağlanarak tüm çalışanlar eşit zamanda emekli olabilecekler. Ücretlerde de iyileştirmeye gidilerek en düşük emekli maaşı asgari ücretin altında kalmamalı. Staj mağdurlarının sağlık sigortaları devam etmesine rağmen emeklilik süresine dahil edilmemesinden kaynaklanan sıkıntı sürüyor. Yeni bir düzenlemeyle staj mağdurlarının önü açılmalı. Esnafın EYT’den faydalanmasını öngören geriye dönük borçlanmayla devlete önemli bir gelir sağlanacağı unutulmamalı. Esnaf ve sanatkarlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi milyonlarca insanın sevinmesi bakımından çok önemli. Esnafımızın beklentilerinin karşılık bulmasının tam zamanı.”

Ak Parti-CHP bayramlaşmasında EYT tartışmasıAk Parti-CHP bayramlaşmasında EYT tartışması

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.