Esnafın kredi faizi dörde katlanınca isyan çıktı

Halkbank seçim öncesi esnaf ve sanatkarlara kullandırdığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. Banka tarafından atılan bilgilendirme SMS'i ile kredi faizleri yüzde 7,5'ten yüzde 30'lara çıkarıldı.

Ekonomi 15 Mayıs 2024
Faiz artışı sonrası bu ay 34 bin TL taksit ödemesi gereken bir esnafın aylık ödemesi 44 bin TL'ye çıktı.

Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı ve borcu devam eden hazine destekli esnaf kredilerinin faiz oranları 7,5’ten yüzde 30’lara varan bir oranda artırdı. Banka artışı milyonlarca esnafa SMS mesajıyla bildirdi. Banka tarafından atılan bilgilendirme mesajında “Kooperatiflerimizden kullanmış olduğunuz Hazine Destekli Esnaf Kredilerinin devam eden taksitlerinde faiz güncellemesi olmuştur” dedi. Böylece geçen yıl 600 bin TL kredi çeken birinin bu ay ödemesi gereken taksit oranı 34 bin TL olması gerekirken faiz artışı sonrası aylık ödemesi 44 bin TL’ye çıktı. Faiz artırımı kararı esnafın tepkisini çekti. Kararın ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken sosyal medyasında açıklama yaparak konuya tepki gösterdi. Palandöken “Mağdur olan yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7,5’ti yüzde 30’lara varan bir rakama yükseldi” dedi.

Banka tarafından gönderilen o mesaj

Müsebbibi esnaf değil

Palandöken “Piyasada yükselişin müsebbibi esnaf değil” başlığıyla yaptığı şöyle konuştu: “Enflasyondaki yükseliş tabii ki kredi faizlerine de bir hareketlilik getirdi. Daha evvel esnafımızın aldığı kredi ile yapmış olduğu taahhütnameyi 2 yıllığına, 3 yıllığına veyahut 5 yıllığına devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanmak için kullandı. Ancak ekonomideki bu olumsuzluklar kredi faizlerinin yükselmesine neden oldu. Bu yükselişte mağdur olan da yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7.5’tu yüzde 30’lara varan bir rakama yükseldi. Daha evvel taahhütnamede almış oldukları oranla sınırlandırılmış olsaydı esnaf açısından bu kadar tepki olmayacaktı.” “Paranın maliyetinin yüksek olduğunu herkes biliyor” diyen Palandöken “Ancak esnafın daha önce kullandığı kredilerdeki faiz oranı ile bundan sonra kullanacağı kredilerdeki faiz oranı arasındaki fark çok önemli. Esnafımızın bu konudaki sıkıntılarının dile getirilmesi hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sn. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi ilgili Bakanlıklarla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah ekonomi bir an önce düzlüğe çıkar bu faiz oranları tekrar eski seviyeye iner. Esnaf da rahatlıkla kredi kullanabilir. Neticede piyasadaki faizin yükselişinin müsebbibi esnaf değil” diye konuştu.

Esnafa destek kredisi limiti 750 bin liraya çıkarıldıEsnafa destek kredisi limiti 750 bin liraya çıkarıldı

Esnafın başkanından ‘shrinkflation’ uyarısıEsnafın başkanından ‘shrinkflation’ uyarısı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.