Evlenmek için artık 400 bin lirayı gözden çıkarmak gerek

Havaların ısınmasıyla birlikte evlilik sezonu da açıldı. Avantajix.com sitesinin 'Evlilik Maliyeti Fiyat Araştırması'na göre, evlilik masrafları bu yıl 90 bin liradan 400 bin TL’ye çıktı. Ev kirası ise bu rakamın dışında.

Ekonomi 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Havaların ısınmasıyla birlikte evlilik sezonu da açıldı. Asgari ücrete yapılan yüzde 34 artışın ardından iğneden ipliğe her şeye gelen zamlar düğün maliyetlerine de yansıdı. Avantajix.com’un önceki yıl başlattığı “Evlilik Maliyeti Fiyat Araştırması”na göre, geçen yıl 90 bin TL olan evlilik masrafları bu yıl 400 bin TL’ye ulaşmış durumda. Ev kirası bu rakamın dışında.

Asgari ücret daha cebe girmeden eridi, zam yağmuru sürüyorAsgari ücret daha cebe girmeden eridi, zam yağmuru sürüyor

En basit düğün 50 bin liradan başlıyor

Araştırmaya göre, çiftleri en çok zorlayan masrafların başında salon ücretleri geliyor. 300 kişilik bir organizasyon için kuru pasta ve meşrubat ikramından oluşan en basit düğün bile 50 bin liradan başlıyor.

Sektörde ortalama kalitedeki salon, oturma, yatak odası takımları ve aksesuarlarının toplam fiyatı 120 bin TL’den başlıyor. Televizyon, bilgisayar, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, ocak, fırın, ütü, süpürgeden oluşan beyaz eşyaların ortalama fiyatı da en düşük etiketli ürünler tercih edilse bile 60 bin TL’yi buluyor.

Perdeler, halılar, yemek takımları, küçük ev aletleri gibi küçük kalemler isimlerinin aksine maliyette 50-55 bin TL’yi bulan toplam fiyatları ile bütçeyi sarsıyor. Gelinlik, damatlık, fotoğraf ve video çekimleri, gelin arabası süslemesi, depozito dahil ilk ev kirası da 50 bin liralık maliyetiyle çiftlerin ve ailelerin cüzdanlarını hırpalıyor. Düğünlerin olmazsa olmazı takıda ise ince bileziklerin fiyatları 15 bin lira. Kız ve erkek tarafının ikişer bilezik takması halinde bile takının maliyeti 60 bin liradan başlıyor.

Asgari ücret 11 bin 402 lira oldu, 'zam yağmuru' korkusu başladıAsgari ücret 11 bin 402 lira oldu, ‘zam yağmuru’ korkusu başladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.