Karşınızda ilk elektrikli Ferrari: Fiyatı yarım milyon euroya ulaşacak

2025 yılında yollarda olacağı açıklanan Ferrari'nin ilk elektrikli modelinin fiyat etiketi de belli oluyor. Reuters'ın haberine göre elektrikli Ferrari'nin 500 bin euroya satışa çıkması planlanıyor.

Bilim Teknoloji 19 Haziran 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Ferrari'nin elektrikli otomobilinin fiyatı mevcut modellerinin ortalama satış fiyatının ve birçok rakip lüks elektrikli aracın hayli üzerinde olacak.

Kaynağın Reuters’a verdiği bilgilere göre lüks otomobil üreticisi bu modeli üretecek bir fabrika açmaya hazırlanırken ve bu modelin grup üretimini üçte bir oranında artırabilecek.

Ferrari’nin ilk elektrikli modeli için planladığı fiyat, kitlesel pazardaki rakipleri talepteki düşüş nedeniyle elektrikli araç (EV) fiyatlarını düşürürken bile ultra zengin sürücülerin buna hazır olduğuna inancını gösterdi.

Ferrari’nin ortalama fiyatı 350 bin euro

Bu fiyat Ferrari’nin mevcut modelleri için 350 bin euro olan ortalama satış fiyatının ve birçok rakip lüks elektrikli aracın oldukça üstünde. Daha alt premium segmentte yer alan Porsche’nin elektrikli Taycan’ın fiyatı yaklaşık 100 bin eurodan başlıyor.

Reuters’a konuşan kaynak fabrikası geçen yıl 14 binden az otomobil üreten şirket için cesur bir hamle olduğunu, zira bu sayede üretim kapasitesinin 20 bin civarına çıkabileceğini söyledi. Maranello’daki yeni fabrika Ferrari’ye ek bir araç montaj hattı sağlayacak ve benzinli ve hibrit otomobillerin yanı sıra yeni elektrikli modellerin yanı sıra hibritler ve elektrikli araçlar için bileşenler üretecek. Fabrikanın üç ila dört ay içinde tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ferrari’nin ikinci bir elektrikli araç modelini de geliştirmekte olduğunu belirten kaynak sürecin henüz erken bir aşamada olduğunu ve şirketin en azından kısa vadede toplam üretimi yılda 20 bin araca çıkarmak istemeyebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak, üretimdeki herhangi bir artışın modellerde bir artışla birlikte geleceğini, çünkü Ferrari’nin ne kadar başarılı olursa olsun herhangi bir model için üretimi belirli bir sınırda tutma politikasına sadık kalacağını söyledi.

Çinli BYD'nin mini elektrikli Martı'sı dünyayı titretiyorÇinli BYD’nin mini elektrikli Martı’sı dünyayı titretiyor

Elektrikli aracın bir yayaya çarpma olasılığı iki kat yüksekmişElektrikli aracın bir yayaya çarpma olasılığı iki kat yüksekmiş

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.