Global Yatırım Holding, liman ve güneş santralı yatırımlarına odaklandı

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, 2023 yılını yaklaşık 120 milyon dolar yatırımla tamamlayacaklarını ve 2024'te yaklaşık 90-100 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Ekonomi 14 Aralık 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Global Yatırım Holding dünyanın bütün kıtalarında ticari ve kruvaziyer liman işletmeciliği yapıyor.

Akdeniz, Karayipler, Atlantik ve Asya-Pasifik bölgelerinde çok sayıda limanla dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olan Global Port Holdings ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kutman zorlayıcı makro ekonomik koşulların gölgesinde bir yılı geride bırakmaya hazırlandıklarını söyledi. Küresel ekonomi için 2023’te jeopolitik risklerin ciddi şekilde arttığını, birçok ülkenin tarihsel trendlerin üzerinde yüksek enflasyonla mücadele ettiğini, bu durumun da sıkı para politikaları uygulanmasına yol açtığını dile getirdi.

Buna karşın özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son iki toplantısında faizi sabit tutması ve gelecek yıl faiz indirimi beklentilerinin olması nedeniyle tablonun küresel ekonomi için daha olumlu seyretmeye başlayacağını düşündüklerini söyleyen Kutman “Fed’in faiz indirmesiyle birlikte gelişmekte olan ülkelere daha fazla para akışı olacağını öngörüyorum. Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimine küresel olarak duyulan güven de bu ortamdan ülkemizin daha pozitif ayrışmasını beraberinde getirecektir” dedi.

Kutman’a göre küresel ekonomi için en büyük kırılganlığı jeopolitik riskler yaratıyor. Süregelen çatışmalar tüm dünyanın en önemli gündem maddesi oluyor ve bu durum küresel ticareti de etkiliyor. Kutman iklim krizinin ekonomiler üzerindeki yıkıcı etkisinin de daha fazla ortaya çıkmaya başladığını, Panama Kanalı’ndaki kuraklık nedeniyle gemi geçişlerinin azalmasının tüm emtia fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Ancak veriler küresel düzeydeki zorlukların Kutman liderliğindeki ekibin yıllar önce bir menkul kıymetler şirketinden çeşitli alanlarda yatırımı olan bir holdinge dönüştürdüğü yapıyı pek de etkilemediğini gösteriyor.

4 kıta ve 17 ülkede faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Kutman grubun bu yılın 9 ayında 2022’nin aynı dönemine göre konsolide net karını 262,2 milyon TL’den 530,2 milyon TL’ye çıkardığını söyledi.

Global, Kanada’da da liman aldıGlobal, Kanada’da da liman aldı

Kutman “2023’ün 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre etkileyici net kar, gelir ve EBITDA rakamlarına sahip olduğumuzu gururla ifade edebilirim. Mevcut düzeydeki kararlılık ve performansımızı sürdürerek yılın son çeyreğinde daha da başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kutman 2023 yılını yaklaşık 120 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlayacaklarını ve 2024 için yaklaşık 90-100 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini, ağırlıklı olarak liman yatırımları ve GES yatırımlarına odaklanmış durumda olduklarını söyledi.

Kutman “Bunların dışında özellikle Naturelgaz ve enerji iştiraklerimizde maliyet düşürücü kapasite arttırıcı yatırımlara da devam etmekteyiz” dedi.

Yurtdışı yatırımlarının payı artacak

Yeni liman alımları, mevcut limanların süre uzatımları ve ek gelir sağlayacak liman geliştirme faaliyetleri yatırımlarının toplam yatırım tutarının önemli kısmını oluşturduğunu vurgulayan Kutman “Toplam yatırım tutarının 2023 yılı için yüzde 80, 2024 yılı için ise yüzde 70’lik kısmını liman yatırımları oluşturmaktadır. Yatırımların yurt içi ve yurt dışı ayrımına bakıldığında 2023 yılında yaklaşık olarak yüzde 48 yurt dışı payı mevcutken, 2024 yılında bu payın yüzde 68 oranında gerçekleşmesini öngörmekteyiz” diye konuştu.

Global, Karayipler’de bir liman daha alıyorGlobal, Karayipler’de bir liman daha alıyor

4 kıta, 17 ülkedeki 30 kruvaziyer limanla dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olduklarını ifade eden Kutman şöyle dedi:

“Bu konumumuzu güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olarak birçok yeni liman ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Karayipler’in yanı sıra Avustralya, Çin, Japonya ve İngiltere’de ilgilendiğimiz limanlar var. Bunların içinden bazılarını portföyümüze kısa sürede eklemeyi hedefliyoruz. Ayrıca, Consus Enerji ile de yurt dışına açılma hedefimiz bulunuyor. Karayipler ve Avrupa’da yer alan çeşitli ülkelerdeki projelere ilişkin değerlendirmelerimiz devam ediyor.”

‘Limanlarımıza 11,8 milyon yolcu bekliyoruz’

Yılın üçüncü çeyreği boyunca kruvaziyer turizmine güçlü talep sürerken, rezervasyonların 2019 seviyelerinin oldukça üzerinde seyretmeye devam ettiğini aktaran Kutman şöyle devam etti:

“Kruvaziyer turizmine olan güçlü talep 3. çeyrekte de artmaya devam etti. Gemilerin doluluk oranları 2. çeyrekte yüzde 95-109 bandında iken, 3. çeyrekte yüzde 110-115 bandına yükseldi. Global Ports Holding özelinde baktığımızda, limanlarımıza gelen gemilerin ortalama doluluk oranı Ağustos 2023’te yüzde 115 olarak gerçekleşti. 2024 yılına ilişkin talep de hızla artmaya devam ediyor. Limanlarımıza Nisan 2023-Mart 2024 dönemi için 11,8 milyonun üzerinde yolcunun gelmesini bekliyoruz.

İsviçreli MSC Global Ports’u almak istiyorİsviçreli MSC Global Ports’u almak istiyor

‘Tahvilimiz yatırım yapılabilir notu aldı’

Bu yıl sevindirici bir gelişmemiz daha oldu. Global Ports Holding’in 330 milyon dolar tutarında, yüzde 7,87 sabit kupon faizli tahvil ihracını gerçekleştirdik. Söz konusu tahvil ihracı, iki uluslararası derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir kredi notu aldı. Dünyanın en önde gelen birkaç sigorta ve varlık yönetim kuruluşunun katıldığı tahvil ihracı, Türkiye’de doğan bir şirketin son dönemlerdeki en düşük faizli ve uzun vadeli borçlanma işlemlerinden biri oldu. Elde edilen kaynağın büyük kısmı Sixth Street ile olan teminatlı kredi borçlanmasının vadesinden yaklaşık 3 yıl önce erken kapatılmasında kullanıldı. Kalan kısmı ise özellikle Karayipler bölgesindeki liman portföyünün genişletilmesi ve geliştirilmesine ilişkin yatırımlarının finansmanında kullanılacak.”

Mehmet Kutman zorlu piyasa koşullarına rağmen enerji sektöründeki şirketleri Naturelgaz’ın pazardaki öncü konumunu korumaya devam ettiğini belirtiyor. Naturelgaz’da bu yılın 9 ayında hem kapasite artırıcı hem de maliyet azaltıcı yatırımlar için yaklaşık 230 milyon TL harcama gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Yine enerji sektöründeki şirketlerinden Consus Enerji’de ise ağustos ayında 2,05 megavat kurulu güçteki ilk dağıtık güneş santralinin işletmeye alındığını belirten Kutman “Böylece toplam kurulu güç 96,2 megavata çıktığı. Aayrıca, 14,8 megavatlık güneş santraline (hibrit ve dağıtık) ilişkin yatırım süreci devam ediyor” dedi.

Kutman “Bir kamu kurumu ile gelir paylaşım modeli kapsamında 2,30 MWp kapasitedeki ve yurt içinde yerleşik bir sanayi firması ile 1 MWp kapasitedeki GES’lerin yatırım süreçlerine de devam ediliyor” diye konuştu.

Global Ports 261 milyon dolar kredi aldıGlobal Ports 261 milyon dolar kredi aldı

‘Son derece başarılı bir yönetim var’

Mehmet Kutman Türkiye’de mayıs ayındaki seçimlerden sonra gelen yeni ekonomi yönetiminin Ortodoks politikaları benimsediğini söyledi:

“ABD ve Fas’ta düzenlenen toplantıların ardından ekonomi yönetimi küresel oyuncular tarafından da olumlu eleştiriler aldı. Türkiye’nin CDS’leri de düşüş ivmesinde. Tüm bunları göz önüne aldığımızda son derece başarılı bir yönetim var. Gelecek yıl mevcut politikaların devam etmesi ile birlikte enflasyonun önemli ölçüde gerileyeceğini ve uluslararası yatırımcıların daha fazla ülkemize geleceğini öngörüyorum.

Son dönemde yeni ekonomi ekibinin attığı adımlar ve dış politikada gözlenen gelişmeler yabancıların Türkiye algısında olumlu bir değişim yarattı. Eylül ayı sonunda New York’ta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katıldığı ve çok sayıda fon yöneticisinin ilgi gösterdiği konferans, olumlu algıyı daha da pekiştirdi. Borsa İstanbul’daki yabancı payının Mayıs 2023’e göre artmış olması da bu algının yatırıma dönüşmeye başladığını gösteriyor. Ben gelecek yıl çok daha fazla yabancı yatırımın ülkemize geleceğine inanıyorum.”

 

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.