Tüketici güven endeksi yeniden düşmeye başladı

TÜİK verilerine göre, tüketici güven endeksi mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında azalarak 80,1 oldu. Endeksle oy oranı arasında daha önce doğru çıkan korelasyon gerçekleşirse, seçime kadar endeksin daha da düşmesi halinde AK Parti'nin yüzde 35'in altına inme olasılığı artacak.

Ekonomi 24 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre, tüketici güven endeksi mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında azaldı. Şubat ayında 82,5 olan endeks, mart ayında 80,1 oldu. Tüketici eğilim anketinin, deprem felaketinden etkilenen Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Osmaniye illerinde yapılmadığı belirtildi.

Endeksi 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Alt endekslere bakıldığında, mevcut dönemde hanenin maddi durumu martta bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken, “gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi” endeksi aylık bazda yüzde 5,5 azaldı.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi aylık yüzde 3,3 azalırken, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise yüzde 2,7 azaldı.

Tüketici güveni en dipten döndü ama hâlâ çok kötü durumda

Tüketici güveni biraz kıpırdandı

Tüketici güveni endeksi ocakta yüzde 4.6 arttı

Depremden önce toplanan verilere göre şubatta tüketici güveni arttı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.