İhracatçının işi yine zor ama tünelin ucunda ışık gözüktü

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi kasımda yine eşik değerin altında kaldı ve 49,5 olarak gerçekleşti.

Ekonomi 9 Aralık 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Türk imalatçılarının üçüncü en büyük ihracat pazarı olan Birleşik Krallık'ta da iyileşme işaretleri görüldü. Bu ülkede üretimde üç aylık düşüş eğilimi bitti ve hafif bir artış görüldü.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi kasım ayı verileri ihracatçının işinin zor olmaya devam edeceğini gösteriyor. Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Kasım 2023 dönemi sonuçları açıklandı. Endeks eşik değer 50,0’nin altında kalarak Kasım 2023’te 49,5 olarak gerçekleşti ve ihracat ikliminde bozulmanın sürdüğüne işaret etti. Söz konusu oran ekim ayında 48,5’ti.  Ancak ekim ayına göre  artan endeks, ihracat talep koşullarındaki bozulmanın hafiflediğine ve daralmada mevcut trendin en ılımlı seviyesine ulaşıldığına işaret etti.

Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50,0’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

İhracatçıların işini zorlaştıran ekonomik aktivitedeki düşüşler kasım ayında ağırlıklı olarak Euro Bölgesi’nde gerçekleşti. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da ekonomik aktivite daraldı.  Diğer taraftan, söz konusu ekonomilerin genelinde küçülmeler ekim ayına göre yavaşladı. Bu durumun tek istisnası olan İspanya’da ise üretim bir önceki anket döneminde yatay seyrettikten sonra kasımda düşüş gösterdi. Türk imalatçılarının üçüncü en büyük ihracat pazarı olan Birleşik Krallık’ta da iyileşme işaretleri görüldü. Bu ülkede üretimde üç aylık düşüş eğilimi bitti ve hafif bir artış görüldü.

Dünya pazarlarında ihracatçının işi zorlaşıyorDünya pazarlarında ihracatçının işi zorlaşıyor

Enflasyona karşı mücadelesini kazandığı görülen ABD’de beklentilerin aksine kasımda üst üste onuncu ay üretim arttı. Büyüme ekim ayındaki hızını koruyarak ılımlı seviyede gerçekleşti.

Talep koşullarına en güçlü desteği veren pazar, petrol dışı aktivitedeki genişleme hızının beş aylık zirveye ulaştığı Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Ortadoğu’daki diğer ülkelerden Suudi Arabistan ve Katar’da büyümenin hız kazanmasına karşılık Mısır ve Lübnan’da daralma gözlendi.

İhracatçının derdi belli oldu: Satılan malın maliyetindeki artış yüzde 60'ı geçtiİhracatçının derdi belli oldu: Satılan malın maliyetindeki artış yüzde 60’ı geçti

 Asya’dan iyi haberler geldi

Hindistan, Çin, Singapur, Endonezya ve Filipinler dahil olmak üzere bazı Asya ülkeleri kasım ayında genişleme bölgesinde yer aldı. BRIC ekonomilerinin Hindistan ve Çin dışındaki üyeleri olan Brezilya ve Rusya’da da ekonomik aktivite dördüncü çeyrek ortasında büyüdü.

Bununla birlikte, Rusya’daki artış 10 aylık mevcut genişleme döneminin en düşük oranında gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi  kasım ayı verilerini değerlendiren S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep iklimi kasım ayında bozulmaya devam etse de bu bozulmanın yıl biterken sona erebileceğine ilişkin kimi belirtiler söz konusu. Asya ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde üretim güçlü bir şekilde artarken ABD genişlemeye devam etti; İngiltere ise yeniden büyümeye geçti. Talep zayıflığının ana merkezi olmaya devam eden Euro Bölgesi’nde de gerilemenin hız kestiğine dair bazı işaretler gözlendi. İmalatçıların ümidi, bu kısmi iyileşme belirtilerinin önümüzdeki aylarda daha da hissedilir hale gelmesi yönünde.”

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.