IMF’den ‘sürekli teyakkuz’ çağrısı

IMF Sözcüsü Julie Kozack, ABD ve Avrupa'da bankacılık sektöründe yaşananlar sonrası hızla alınan önlemlerin piyasa stresini bir ölçüde hafiflettiğini ancak belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiğini belirterek, "sürekli teyakkuzda olunması" gerektiğini söyledi.

Ekonomi 24 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD ve Avrupa’da bankacılık sektöründe yaşananlar sonrası hızla alınan önlemlerin piyasa stresini bir ölçüde hafiflettiğini ancak belirsizliğin yüksek kalmaya devam ettiğini belirterek, “sürekli teyakkuzda olunması” gerektiğini söyledi.

Kozack, düzenlediği basın toplantısında, finansal piyasalarda yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Politika yapıcıların hızı adımlar attığına işaret eden Kozack, bunların büyük merkez bankalarının ABD dolarının likiditesini artırmaya yönelik eylemlerini içerdiğini anımsattı.

Kozack, “Alınan önlemler piyasa stresini bir ölçüde hafifletti. Bununla birlikte, belirsizlik yüksek kalmaya devam ediyor ve sürekli teyakkuzda olmak gerekiyor” dedi. Gelişmeleri yakından izlemeye devam ettiklerini belirten Kozack, küresel finansal istikrara yönelik olası etkileri değerlendirdiklerini dile getirdi.

ABD’de geçen haftalarda Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflası, Avrupa’da ise İsviçre merkezli Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacağını duyurması piyasalardaki belirsizlikleri tetiklemişti.

SVB’nin CEO’su 3,5 milyon dolarlık hisse satmış

Joseph Stiglitz, SVB’nin batışını yazdı

Şirketi “Paraları çekin” dedi, patronun 50 milyon doları SVB’de battı

Krizin faturası onlara çıktı: Credit Suisse için 40 bin çalışan feda edilebilir

https://10haber.net/2023/03/20/ubsten-tarihi-satin-alma-156666/

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.