İstanbul’da ekmeğe resmi zam yok ama ikili fiyat başladı

İstanbul Valiliği, 8 Temmuz'da 200 gramlık ekmeğin fiyatına zam gelmediğini ve 5 liradan satılması gerektiğini açıkladı. Açıklama ikili fiyatın önüne geçmeye yetmedi. Farklı ilçelerdeki fırınlarda 200 ile 230 gram arasındaki ekmekler 6 TL ve 8 TL arasında satılıyor.

Ekonomi 12 Temmuz 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

İstanbul’da ekmek zammı resmi olarak ilan edilmediği halde farklı ilçelerde farklı fiyatlardan satılmaya başladı. İstanbul Valiliği’nden ekmek fiyatlarına zam tartışmasıyla ilgili 8 Temmuz Cumartesi günü yapılan açıklamada, “İlimizde ekmek fiyatlarının zamlandığına dair basın ve sosyal medyada haberler yer almıştır. İstanbul’da ekmek fiyatları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmamıştır. Halen 200 gr ekmek 5 TL’den satılmaktadır” ifadelerine yer verilmişti. Fiyatlarla ilgili gerçekleştirilen denetimlerle ilgili ise “İstanbul’un 39 ilçesinde Ticaret, Tarım ve Zabıta Müdürlükleri ile ‘ekmek fiyat denetimi’ gerçekleştirilmiştir. 205 ekmek fırınına denetim yapılmış olup 116 fırının tarifeye uygun olmayan şekilde ürün sattığı tespit edilerek cezai işlem uygulanmıştır. Denetimler devam edecektir” ifadeleri yer aldı. Buna rağmen İstanbul’da Gaziosmanpaşa, Beşiktaş ve Kağıthane gibi birçok farklı ilçede ekmeğin farklı fiyatlarda satıldığı görüldü. Beşiktaş ve Gaziosmanpaşa’da 8 TL’ye satılan 200-230 gram arasında değişen ekmeğin Kağıthane’de 6 TL’ye satıldığı görüldü. Fırıncıların birçok noktada fiyat birliği yaptığı görüldü.

Zam yağmuru sürüyor: Ekmek ve suya da zam geldiZam yağmuru sürüyor: Ekmek ve suya da zam geldi

Fırıncılar dertli: Zararına satış yapıyoruz

Gaziosmanpaşa’da fırıncılık yapan Cumhur Aydın, “Şu an 230 gram, 8 TL olarak devam ediyoruz. Açıkçası maliyeti 8 TL’yi dahi geçiyor. Biz 3 gün oldu zam yapalı. Anlayışla karşılayan da var, çok ekmek aldığı için tepki gösteren de var. Bir çuval devlet destekli un 370-380 TL civarındaydı. Devlet desteklerinin kesilmesiyle şu andaki maliyeti 525-550 arasında ama Konya unlarından kullanırsak bu 620-720 arası değişiyor. Önceden unun çuvalı 380 TL civarındaydı, daha uygundu. Şu andaki gidişata göre fiyatlar artacak gibi gözüküyor. İşçi maliyetinden, yakıttan her şey artmaya başladı. Ekmeğin 10 TL’ye satılması bizi kurtarabilir. Şu an beklentiyi karşılamıyor. En az 10 TL’den satılması gerekiyor ki bunun yani fırıncıyı refah seviyeye çıkartması için. Şu anda zararına satış yapıyoruz” dedi.

Gıda fiyatları dünyada 26 ayın dibine indi, Türkiye’de 34 aydır sürekli artıyorGıda fiyatları dünyada 26 ayın dibine indi, Türkiye’de 34 aydır sürekli artıyor

Beşiktaş’ta 8 liradan satılıyor

Beşiktaş’ta fırıncılık yapan Aşkın Çamlı, “Bizde ekmek 8 TL. Bize Ekmek İşverenleri Sendikası tarafından tarife geldi. 1-2 Temmuz itibariyle 230 gram ekmeğin 8 TL’den satılacağı. Genel olarak 280 gramı 10 TL’ye geliyor. 250 gram 9 TL. Biz işimize bakıyoruz. Biz emir kuluyuz. Sendika bize ne derse biz o fiyatı uyguluyoruz. Bize şu fiyata sat diyorlar, şunu al diyorlar, şunu ver diyorlar, maaş ver kira ver diyorlar” diye konuştu.

Beşiktaş’ta birçok fırında 230 gramlık ekmek 8 liradan satılmaya başladı.

‘6 liraya satıyoruz, zam olması şart’

Kağıthane’de fırıncılık yapan ve 6 TL’ye ekmek satışı yapan Nurcan Pisikoğlu da “Zam olması gerekiyor. Bizde 6 TL. Yani şimdi bize unlar zamlı geldi. Her şeye zam geliyor. Maalesef gerekiyor. Dönemiyorsun. Bak şimdi de maya zamlanıyor. Un, tuz, bunlar benim kullandığım şeyler. Elektriğe, doğalgaza zam, kalıyor 6 TL. 6 TL’ye başka ne alabiliyoruz? Bir onu soralım. Şu an böyle 6 TL’ye satıyorum. Ben de mecburen zam yapacağım” dedi.

Ekmek satın alan Yücel Zengin ise “Ben 8.5 TL’ye aldım. Gramajları değişiyor, ekmeğin çeşidi değişiyor. Tabi ki onlar da haklı maliyetler artıyor” dedi. Üniversite öğrencisi Çağrı Alp Güder ise “Kahvaltı için iki açma bir poğaça aldım, 80 TL verdim” diye konuştu.

Vergi tsunamisi: İçki, sigara, MTV, Kurumlar Vergisi ve akaryakıta aynı gün zamVergi tsunamisi: İçki, sigara, MTV, Kurumlar Vergisi ve akaryakıta aynı gün zam

Zamlar yeni terim yarattı: '100 gram' ekonomisiZamlar yeni terim yarattı: ‘100 gram’ ekonomisi

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.